Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Napowietrzanie oczka wodnego




NAPOWIETRZACZE

zestaw do napowietrzania oczka wodnego
fot. A.PrażmowskiNapowietrzacz to urządzenie bardzo dobrze znane akwarystom. Z uwagi na dźwięki jakie wydaje, bywa nazywane też brzęczykiem. Jest jedynym sprzętem, którego używanie w oczku wodnym gorąco polecam.

Napowietrzacz jest niedużą pompką tłoczącą powietrze. Wylot pompki łączy się igielitowym lub silikonowym wężykiem ze znajdującym się pod wodą tzw. kamieniem napowietrzającym, który rozbija powietrze na małe pęcherzyki. W oczku powinno się stosować duże kamienie, najlepiej o kształcie kuli (zwykle średnicy 50 mm). Często wszystkie te elementy sprzedawane są w zestawie. Kupując brzęczyk do wykorzystania w oczku wodnym, najlepiej wybrać urządzenie specjalnie do tego przeznaczone. Powinna je charakteryzować wydajność nie mniejsza od 200 l/h, zalecałbym jednak pompki o wydajności około 400 litrów/godzinę. Pompki o mniejszej wydajności, mogą nie zdołać wtłoczyć powietrza na odpowiednią głębokość. UWAGA: czasem producenci podają wydajność w litrach na minutę, lub w centymetrach sześciennych.
Niektóre pompki posiadają dwa, lub nawet cztery wyloty - wówczas można nimi napowietrzać w tylu właśnie miejscach bądź połączyć je za pomoca trójników w jeden wylot o większej wydajności. Urządzenia te charakteryzuje niewielki koszt oraz prawie zerowe koszty utrzymania (moc urządzeń to zaledwie kilka W). Większość oferowanych urządzeń nie jest dostosowana do pracy na zewnątrz zimą i w takich warunkach membrany mogą się szybciej zużywać. Takie napowietrzacze powinno się montować w pomieszczeniu, jednak może to wpłynąć na skraplanie się i zamrzanie pary wodnej w wężyku. Trwałośc membran w zależności od warunków wacha się od roku do około 3 lat. Gdy zauważymy spadek wydajności powinno sie membranę wymienić na nową. W zestawie do napowietrzania warto zastosować tzw. zawór przeciwzwrotny, który chroni pompke przed zalaniem cofającą się wodą. Rozwiązanie to jest konieczne jeśli pompa znajduje sie poniżej poziomu wody. Poniższe filmy pokazują sposób działania napowietrzacza z kamieniem napowietrzającym, oraz ze specjalną koncówką oxytex.



montaż napowietrzacza w pomieszczeniu
fot. A.Prażmowski Napowietrzacz w oczku wodnym służy do natleniania wody. Przepływające bąbelki powietrza wprawiają wodę w ruch, co jest bardzo korzystne, gdyż natleniane są kolejne partie wody. Brzęczyk uchroni nasze oczko przed tzw. przyduchą. Urządzenie to jest nieodzowne w małych i niedużych oczkach wodnych (poniżej 10 tys. litrów). Główne zastosowanie napowietrzacza ma miejsce w okresie zimowym. Pozwala on wtedy utrzymać niezamarzający przerębel, a tym samym zapewnić wymianę gazową i natlenienie wody. Jest to niezbędny warunek do przezimowania ryb w niezbyt dużych oczkach. Więcej o zastosowaniu napowietrzacza przeczytać można w dziale zima, oraz w kalendarzu prac na okres zimowy. Na tych stronach opisuję szczegóły montażu, a także problemy, które mogą wystąpić.

Brzęczyk w oczku dobrze sprawdza się także wiosną i latem kiedy to podczas upałów woda traci rozpuszczony w sobie tlen. Napowietrzanie jest szczególnie wskazane w oczkach z dużą obsadą ryb, oraz gdy na dnie zalega dużo zanieczyszczeń. Rozkład obumarłej materii organicznej pochłania duże ilości tlenu. Zalecane jest także napowietrzanie w czasie tzw. zakwitu wody, kiedy to woda staje się zielona za sprawą dużej ilości jednokomórkowych glonów. Glony w nocy pobierają z wody tlen w takich ilościach, że mogą doprowadzić do śmierci wszystkich ryb w oczku (spotkałem się z takim przypadkiem).

Napowietrzacze do oczka wodnego - sprawdź aktualne ceny (możliwość zamówienia on line).

Strona główna  Dział Technika  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  15.12.2005   Ostatnio aktualizowano: 4-3-2010   Odsłon w serwisie: 1   Wizyt na stronie: 1    On line: 6