Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Strzałka wodna, Strzałka szerokolistna

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia)

  

Strzałka wodna jest rośliną wyjątkowo ciekawą i atrakcyjną. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym stawiku ogrodowym. W Polsce występuje dość pospolicie na niżu, zarówno przy brzegach wód płynących jak i stojących. Są jednak rejony gdzie strzałki nie znajdziemy, na szczęście można ją nabyć w sklepach roślinami wodnymi.
Strzałka jest rośliną bulwiastą i tylko bulwki zimują w podłożu zbiornika. Można nazwać ją rośliną ze spóźnionym zapłonem. Podczas gdy zaczynają kwitnąć lilie wodne, a o kwiatach kaczeńca już dawno zdążyliśmy zapomnieć strzałka zaczyna dopiero kiełkować (koniec maja). Najpierw pojawiają się półprzezroczyste, wstęgowate liście podwodne. Przypominają one znane akwarystom liście nurzańca. Widziałem kiedyś w Pilicy strzałki rosnące na głębokości ponad 1 metra. Rośliny owe miały wykształcone tylko bardzo długie liście podwodne i w niczym nie przypominały znanej ze zdjęć strzałki. Zazwyczaj jednak rośliny rosną płycej, wówczas kolejnym etapem rozwoju są liście pływające (podobne do grążela). Później pojawiają się wspaniałe bardzo charakterystyczne liście w kształcie strzały. Stan gdy na jednej roślinie występują liście w różnej postaci jest nazywany różnolistnością lub heterofilią. Strzałka jest znakomitym przykładem tego zjawiska. Na pierwszym zdjęciu widać wszystkie trzy postaci liści (trójpostaciowość) u młodej rośliny.

  

Sztywne, błyszczące, strzałkowate liście są główną atrakcją strzałki wodnej, lecz roślina wydaje także ładne kwiaty. Ich płatki mają kolor biały z fioletową nasadą i są dość duże. Pojawiają się one od czerwca do sierpnia na 3-kanciastej łodydze. Są usytuowane piętrowo w okółkach, po 3 sztuki w każdym. Są jednopłciowe - na dolnych okółkach występują kwiaty żeńskie (słupkowe), na górnych zaś męskie (pręcikowe). Wyselekcjonowano także odmianę o kwiatach pełnych, która (jak zwykle) nosi nazwę 'Flore Pleno'. Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się duże, kolczaste, atrakcyjne owocostany. Ich średnica może przekraczać 2 cm i wśród roślin wodnych może z nimi konkurować tylko jeżogłówka. Osobiście uważam, że owoce strzałki są ładniejsze. Owocostan składa się z wielu płaskich, jajowatych, przezroczystych płytek (owocków), które ściśle przylegają do siebie tworząc kulę. Każdy owocek ma wielkość niewiele przekraczającą 0.5 cm, zawiera w środku jedno nasionko i zakończony jest kolcem. Ten zielony kolec jest jedyną częścią owocka, która wystaje z owocostanu (fotografia poniżej).

  

Często łodyga nie jest w stanie zbyt długo dźwigać ciężkich owocostanów i łamie się lub pochyla do wody. Owocostan rozpada się wówczas na pojedyncze płytki. Jak wspomniałem wcześniej strzałka rozpoczyna wegetację bardzo późno. Niestety równie szybko roślina żółknie i znika (wrzesień). Na zimę pozostają tylko zimujące w podłożu bulwki, a po nadziemnej części strzałki nie pozostaje żaden ślad.

      

W oczku wodnym strzałkę najkorzystniej jest posadzić na głębokości ok. 25 cm. Wówczas liście wyrastają ponad wodę na około 0.5 metra. Dopuszczalne jest także sadzenie w strefie błotnej, jednak wówczas strzałki mają się dużo gorzej. Strzałki są w pełni mrozoodporne i w zasadzie jedynym problemem mogą być mszycę, atakujące czasami roślinę. Rozmnażanie strzałek odbywa się w sposób bardzo ciekawy. Dorosła roślina wypuszcza długie pełzające w podłożu lub nad nim rozłogi. Na ich końcach znajdują się bulwki zakończone bardzo długim uśpionym pączkiem. Bulwka wraz z pączkiem ma aż 4 cm długości, z czego zaledwie 2 cm to wymiar bulwki. Gdy roślina pod koniec lata zamiera rozłogi także giną i pozostaje tylko bulwka. Jest ona cięższa od wody i osiada na dnie zbiornika, gdzie w przyszłym sezonie daje początek nowej roślinie. Strzałkę można wysiewać także z nasion, jednak wówczas na dorodną roślinę trzeba dłużej czekać. Nasionko wewnątrz owocka ma wielkość 1 mm.


Strzałka wodna, Strzałka szerokolistna, Strzałka australijska Benni - zamów sadzonki on line.

Strzałka japońska (Sagittaria japonica)

  


Strzałka japońska (Sagittaria japonica) jak sie okazuje nie jest nowym gatunkiem a odmianą strzałki wodnej. W handlu ciagle jest oferowana jako strzałka japońska, jednak prawidłowa nazwa odmiany o pełnych kwiatach to Sagittaria sagittifolia 'Flore Pleno' . W odróżnieniu do czystej strzałki wodnej posiada kwiaty pełne, które prezentują sie zdecydowanie atrakcyjniej. Kwitnie podobnie jak nasza rodzima strzałka lipiec - wrzesień. Kwiatostan w pełni rozwiniety często jest tak duży i tak cięzki że nie jest wstanie ustać o własnych siłach i się pokłada. Wskazane może byc prowadzenie przy paliku, gdyz deszc na pewno połozy kwatostan a mzoe go tez złamać. Kwiatostany nie zawiazują nasion więc można rozmnażać tylko przez bulwki potomne. Zimuje bezproblemowo w postaci bulwek pojawiających się na rozłogach. Są one znacznie większe niż u czystego gatunku. Rośliny są okazałe i osiagają wysokość do około 1 metra.

W oczkach wodnych strzałka japońska jest gatunkiem wytrzymałym i odpornym. Jest odmianą poszukiwaną jednak z zakupem zakupem ich mogą być kłopoty. Dość często rośliny oferowane jako ta odmiana po zakwitnieciu okazuja sie czystym gatunkiem o kwiatach pojedynczych. Jedyny pewnik to szukać kwitnących roślin. Strzałki pełnokwiatowe rozrastaja się wolno i wydają stosunkowo niewiele bulwek. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne a podłoże żyzne. Głębokość sadzenia do około 50 cm jednak lepiej uprawiać na głebokosci do 25 cm.

Strzałka wodna, Strzałka szerokolistna, Strzałka australijska Benni - zamów sadzonki on line.

Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia)

  


Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia) to gatunek pochądzący z Ameryki Pólnocnej. W odróżnieniu do strzałki wodnej posiada kwiaty o żółtych pręcikach, które prezentują sie atrakcyjniej. Kwitnie podobnie jak nasza rodzima strzałka lipiec - wrzesień. Podstawową różnicą odrózniającą oba gatunki są liście, które u strzałki szerokolistnej są szersze i nie mają tak ładnego strzałkowatego kszatałtu - są zaokraglone na końcach. Zimuje w postaci bulwek pojawiających się na rozłogach. Mrozoodporność wystarczająca, choć jeden raz podczas dużego ocieplenia w lutym strzałki zaczeły rosnać i jak w marcu powróciły mrozy to część roślin tego nie przeżyła - nasze rodzime odporniejsze rodzime strzałki na to nie zareagowały.

W oczkach wodnych strzałka szerokolistna jest gatunkiem bardzo popularynym, i spotkamy go częściej od rodzimych strzałek. Z zakupem ich też nie będzie kłopotu. Strzałki szerokolistne gdy temperatura jest odpowiednia rozrastają się szybko i oprócz bulwek wytwarzanych na koniec sezonu wydają też nowe rośliny na rozłogach. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne a podłoże żyzne. Najlepiej uprawiać na głebokosci 0-10 cm, choć w dobrych warunkach da radę i głebiej.

Strzałka wodna, Strzałka szerokolistna, Strzałka australijska Benni - zamów sadzonki on line.

Strzałka australijska "Benni" (Sagittaria australis "Benni")

      


Choć nazwa wskazuje że jest to nowy inny od opisanych wyżej gatunek tak nie jest. Strzałka australijska to odmiana lub mutacja pochodząca najprawdopodobniej od strzałki szerokolistnej. Wskazuje na to kształt liści i bulwek oraz tempo wzrostu. Jest to odmiana nowa która pojawiła sie w handlu niedawno, jednak jako roślina szybko sie rozrastajaca staje się coraz popularniejsza. To co przykuwa uwage przy tych roślinach to nietypowy , czerwono bordowy kolor liści. Dodatkowo liście mają bardzo kontrastowe jasno zielone żyłkowanie oraz nieregularne plamy. Wyglada to naprawdę bardzo inetresująco. Z czasem barwa starych liści stopniowo blednie i bordowe zabarwienie mają tylko najmłodsze liscie w środku rozety. W nieopowiednuch warunkach liście mogą nawet całkiem zzielenieć. Być może spadek ubarwienia można częściowo powstrzymać nawozami z dużą zawartością potasu. Na pewno wskazane jest jak namocnijsze nasłonecznienienie i żyzne podłoże. Rośliny chętnie zakwitają. Pąkli kwiatowe zabarwione są na czerwonawo, jednak same kwiaty niczym specjalnym się nie wyróżniają. Próby zimowania na różnych głebokościach wypadły pozytywnie, nawet na głebokości 2 cm, czyli w lodzie. strzałka ta osiaga podobne wymiary jak szertokolistana, a więc 30 - 50 cm wysokości.

W oczkach wodnych strzałka szerokolistna jest gatunkiem coraz częściej spotykanym, ze zdobyciem ich też nie powinno być kłopotu. Strzałki australijskie gdy temperatura jest odpowiednia rozrastają się szybko i oprócz bulwek wytwarzanych na koniec sezonu wydają też nowe rośliny na rozłogach podobnie jak u strzałki szerokolistnej. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne a podłoże żyzne. Głebokość uprawy jak u strzałki szerokolistnej.

Strzałka wodna, Strzałka szerokolistna, Strzałka australijska Benni - zamów sadzonki on line.


Strona główna  Index roślin   Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  10-5-2004. Ostatnio aktualizowano: 17-2-2011   Odsłon w serwisie: 2750   Wizyt na stronie:    On line: 3