Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Zwierzęta w oczku


Wszystkie żywe organizmy do życia potrzebują wody, dlatego nasze oczko stanie się oazą dla wielu zwierząt. Jedne zamieszkają w nim na stałe, inne będą się pojawiać po to, by ugasić pragnienie. Duża grupa zwierząt potrzebuje zbiornika wodnego do rozmnażania. Ważki, płazy, komary i wiele innych zwierząt pojawia się nad wodą by złożyć w niej jaja, i choć dorosłe osobniki zaraz po złożeniu jaj opuszczają oczko, ich larwy żyją pod wodą nawet kilka lat, aż osiągną postać dojrzałą.
Środowisko wodne to prawdziwy raj dla miłośnika przyrody. W żadnym innym środowisku nie znajdziemy tak dużej ilości zwierząt na niewielkiej powierzchni. Bardzo łatwo jest je obserwować i śledzić ich rozwój. Dlatego właśnie w środowisku wodnym poznano pierwsze prawidłowości ekologiczne, kładąc podstawy do tej nauki. Dział ekologi zajmujący sie badaniem wód śródladowych to limnologia.

Ryby w oczku wodnym
RYBY
Żaby w oczku wodnym
ŻABY
Goście czyli płazy,gady, ptaki i ssaki
GOŚCIE,GOŚCIE...

Na hasło zwierzęta w oczku wodnym wiekszość czytelników myśli o rybach, ewentualnie o żabach. Jest to duże uproszczenie, w wodzie żyje wiele mniejszych i większych żyjątek, które są potrzebne do uzyskania równowagi biologicznej. Na podstronach postaram się opisać, które z tych żyjątek są pożyteczne dla naszego stawiku, a których należy się wystrzegać. Podstrony tego działu będą stopniowo rozszerzane o kolejne gatunki wszelkich potencjalnych mieszkańców naszego stawu.

Mięczaki czyli małże i ślimaki
MIĘCZAKI
Skorupiaki w oczku wodnym
SKORUPIAKI
Pierścienice w oczku wodnym
PIERŚCIENICE

Owady są szczególnie dużą grupą, której przedstawicieli możemy spotkać w oczku wodnym. Najbardziej widoczne są ślizgające sie po powierzchni wody nartniki, oraz krążące w pobliżu ważki. Jednak prawdziwy miłośnik i badacz przyrody może znaleźć w oczku niezliczoną ilość najróżniejszych zwierząt. Ilość zwierząt znaleziona w mulistym dnie na 1 metrze kwadratowym może przekroczyć nawet 50 000 (średnio około 2200/m2) z czego większośc to larwy ochotkowatych. Dittmar w swoich badaniach na jednej kępie mchu zdrojka o suchej masie poniżej 5 gram i powierzchni około 0.12 m2 doliczył się 4309 zwierząt wodnych.

Pluskwiaki
PLUSKWIAKI
Ważki
WAŻKI
Pozostałe owady i pajęczaki w oczku wodnym
OWADY

Tworząc w swoim stawiku mocno zarosniete i naturalistyczne strefy możemy przyczynić się do rozmnażania rzadkich gatunków, będących pod ochroną. Wierzę, że sprawi to wam wiele satysfakcji.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  20-6-2003    Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 6018   Wizyt na stronie: 38908    On line: 2