Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagienne

Kaczeniec, Knieć błotna (Caltha palustris)

Kaczeniec (Caltha palustris)- sylwetka rośliny
fot. Arkadiusz Prażmowski Kaczeniec w pełni rozkwitu
fot. Arkadiusz Prażmowski

Kwiaty mogą mieć trzy, cztery lub pięć płatków
fot. Arkadiusz PrażmowskiChyba najbardziej znana i lubiana rodzima roślina z terenów podmokłych. Występuje w Polsce dość powszechnie. Jest idealną rośliną do każdej wielkości zbiornika. Kaczeniec rozrasta się powoli, jest w pełni mrozoodporny, osiąga wysokość około 60 cm. Najlepiej sadzić go w strefie błotnej tak aby zanurzenie nasady liści nie było większe niż 5 cm. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Wczesną wiosną roślina obsypana jest pękami żółtych kwiatów (kwiecień, maj) i są to pierwsze kwiaty w oczku. Na każdej łodydze jest kilka kwiatów, mogą one mieć trzy, cztery lub pięć płatków. Po przekwitnięciu płatki opadają do wody, dobrze jest je wyławiać by nie zanieczyszczały naszego stawu.

Kwitnące jednoroczne samosiejki
fot. Arkadiusz Prażmowski Kwiaty po przekwitnięciu tworzą kolczate kuleczki
fot. Arkadiusz Prażmowski

Odmiana 'Flore Pleno'
http://www.pondplants.co.uk/pages/files/core/marginals1.sphp Odmiana 'Alba'
http://www.pondplants.co.uk/pages/files/core/marginals1.sphp

Kaczeniec (Caltha palustris)
fot. Arkadiusz PrażmowskiIstnieją też odmiany o kwiatach pełnych 'Muliplex', 'Flore Pleno' oraz o kwiatach koloru białego 'Alba' i 'Biflora' jednak najbardziej polecam czysty gatunek. Latem knieć cieszy zgrabną kępą pięknych (o sercowatym kształcie) zielonych i błyszczących liści na długich ogonkach. Mogą one osiągać średnicę do 15 cm.
Pod koniec lata część liści może dostać brązowych plam, co wygląda nieciekawie (rdza). Mogą pojawiać się także problemy z mączniakiem i mszycami. Chore liście należy systematycznie usuwać, zaś roślinę można opryskać bioseptem (środki chemiczne nie w chodzą w grę ze względu na bliskość wody). Na zimę uschnięte liście powinno się usunąć. Co parę lat można podzielić rozrośnięte kępy (najlepiej wiosną). Jeśli nie usuniemy przekwitniętych kwiatostanów knieć będzie się rozsiewać samoistnie w miejscach, w których nie jest mile widziana. Dlatego należy je usuwać. Jeśli chcemy więcej młodych egzemplarzy zebrane nasiona możemy wysiać na podmokłym gruncie. Młode siewki mające zaledwie dwa, trzy listki, potrafią zakwitnąć już po roku. Kaczeniec jest rośliną trującą.

Kaczeniec, Kaczeniec Alba, Kaczeniec Multiplex, Kaczeniec Biflora - zamów sadzonki on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  18-07-2003. Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 3657   Wizyt na stronie:    On line: 7