Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny nabrzeżne

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)

kwitnąca tojeść rozesłana wygląda uroczo
fot. Arkadiusz Prażmowski


Jest klasyczną rośliną okrywową. W Polsce znajdziemy ją nad brzegami strumieni i stawów, oraz w wilgotnych lasach, jest rośliną dość powszechną. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. Oprócz soczyście zielonych liści ucieszą nas jej licznie występujące żółte kwiaty. Płatki układają się w kształt filiżanki. Tojeść zaczyna kwitnąć na początku czerwca i dość długo ożywia nasz staw swoimi kwiatami (nawet do września). Dobrze rośnie i kwitnie w cieniu. Posadzona w strefie nabrzeżnej wypuszcza długie pędy które znakomicie maskują brzeg oczka. Najlepiej sadzić ją bezpośrednio do gruntu między innymi roślinami. Wypełni wolne przestrzenie nie przeszkadzając przy tym innym roślinom. Długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą (patrz zdjęcie). Odcinając je łatwo rozmnożymy roślinę. Tojeść może "uciec" z naszego oczka do innych części ogrodu a nawet na skalniak w pobliżu oczka ( dobrze znosi przesuszenie). Jej długie pędy już po roku mogą się ukorzeniać nawet metr, dwa od brzegu oczka. Jako, że jest trudna do usunięcia z kęp rozchodników na skalniaku lepiej usuwać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią. Jest rośliną w pełni mrozoodporną jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, gdyż w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia (obywa się to szybko).

Zanim roślina zakwitnie zdobią ją ładne liście, które dobrze maskują brzeg oczka  
fot. A. Prażmowski Tojeść kwitnie bardzo obficie
fot. Arkadiusz Prażmowski

roślina wypuszcza korzenie w każdym węźle
fot. Arkadiusz Prażmowski wśród liści chętnie przebywają żaby
na zdjęciu odmiana 'Aurea'
fot. Arkadiusz Prażmowski Kępa niezapominajki wodnej przerośnięta przez tojeść 
fot. Arkadiusz Prażmowski

Odmiana 'Aurea' która posiada złociste liście posadzona w cieniu może zzielenieć. Tojeść rozesłana jest często sprzedawana jako podwodna roślina akwariowa lub bylina rabatowa. Rośliny uprawiane w całości pod wodą (submersyjnie) nie kwitną.

Tojeść rozesłana, Tojeść rozesłana Aurea - zamów sadzonkę on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  05-07-2003. Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 5497   Wizyt na stronie:    On line: 1