Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny pływające


Żabiściek i rośliny z rodziny rzęsowatych to pospolite krajowe gatunki roślin pływających. Często wystepują razem.
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny swobodnie pływające (fachowo nazywane pleustonowymi) to najłatwiejsze do zdobycia rośliny do naszego oczka. Zakupimy je w każdym sklepie, który tym się zajmuje. Powód tego jest prosty, rośliny te nie wymagają doniczek więc są łatwe w transporcie i w przechowywaniu. W większości są to chwasty, które w krajach o cieplejszym klimacie zarastają cieki wodne i inne zbiorniki uniemożliwiając żeglugę. Stamtąd też są sprowadzane, ich pozyskanie jest proste i polega po prostu na zebraniu ich z powierzchni wody. Łatwo je też posadzić, wystarczy wrzucić kępkę do oczka i gotowe. Rośliny te jednak mają dużą wadę, a mianowicie taką, że nie są mrozoodporne i nie wytrzymają polskiej zimy. Nie jest także łatwo przechować je w tym okresie w domu. Jeśli chcemy by nasze oczko zdobiły orzechy wodne, hiacynty czy pistie musimy każdego roku nabywać nowe egzemplarze. Ponieważ rośliny pływające charakteryzuje bardzo szybki wzrost, cena ich równie szybko spada. Wczesną wiosną musimy zapłacić nawet 8 zł za sztukę, zaś pod koniec lata ich cena spada do 2 zł. U właściciela najbliższego mi sklepu rośliny te tak się rozrosły, że w sierpniu były dodawane do innych zakupów jako darmowy gadżet. Gatunki rodzime roślin pływających np. żabiściek lub salwinia niestety także należy w większości przypadków traktować jako jednoroczne. Rośliny te zamierają na zimę, a zimują tylko ich uśpione pączki, które powinny dać początek nowym roślinom następnego roku. Pączki te są jednak przez nas usuwane ze stawu podczas jesiennego wyławiania liści, lub wiosennego czyszczenia zbiornika. Jeśli wymieniamy wodę, nie ma co liczyć na to iż pączki śpiące przetrwają.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Kotewka orzech wodny (Trapa natans)

Kotewka - orzech wodny
fot. Arkadiusz PrażmowskiKotewka orzech wodny
fot. Arkadiusz Prażmowski

Orzech wodny stał się ostatnio bardzo popularny i jest sprzedawany praktycznie w każdym sklepie z roślinami wodnymi. Tak więc, z jego zdobyciem nie będzie problemu. W Polsce występuje w śladowych ilościach w południowo zachodniej części kraju, gdzie klimat jest trochę cieplejszy. Kotewka jako krytycznie zagrożony gatunek polskiej flory objęta jest ścisłą ochroną i wpisana do "Polskiej czerwonej księgi roślin". Obecnie w naszym kraju istnieje około 40 wtórnych stanowisk tej rośliny, lecz program czynnej ochrony kotewki zakłada wprowadzenie jej na stanowiska pierwotne. Są już pierwsze sukcesy.
W cieplejszych krajach Europy i Azji, a przede wszystkim w Ameryce bywa kotewka nazywana zarazą wodną, ze względu na to, iż zarasta zbiorniki ścisłą warstwą powodującą tamowanie szlaków wodnych.

Kotewka jest rośliną jednoroczną. Zimują tylko jej owoce, które opadają na dno. Gdy znajdą tam odpowiednie podłoże (gliniasty muł denny) na wiosnę wyrastają z nich młode rośliny. Nasiona są trwałe i mogą przetrwać wiele lat w uśpieniu nim wykiełkują. Owocem kotewki jest czarno-brunatny orzech o średnicy 2,5 cm z czterema harpunowatymi kolcami. Orzech ugotowany jest jadalny (można go spotkać w chińskich restauracjach) jednak surowy jest trujący. Z orzechów wiosną wyrasta długa, bo osiągająca nawet 2 metry łodyga z naprzeciwległymi wąskimi liśćmi, obok których wyrastają korzenie. Gdy łodyga osiągnie powierzchnię wody, tworzy maczugowate zgrubienie zakończone rozetą romboidalnych liści.

Rozdęte ogonki liściowe kotewki utrzymuje roślinę na powierzchni
fot. Arkadiusz Prażmowski Przekrój przez ogonek kotewki ukazuje wolne przestrzenie powietrzne
fot. Arkadiusz PrażmowskiRozdęte ogonki liściowe dorastające do około 20 cm posiadają komory powietrzne, dzięki którym roślina utrzymuje się na powierzchni. Liście kotewki są błyszczące grube i pokryte woskiem. Mogą mieć kolor ciemnozielony lub czerwonawy. Z przodu dodatkowo zdobi je ząbkowanie. Rozeta liści wygląda bardzo efektownie i niezwykle, a jej średnica może dochodzić nawet do 50 cm. Z rozety wyrastają rozłogi zakończone młodymi roślinami. Jeśli lato będzie upalne i zapewnimy roślinie dobre warunki kotewka może zakwitnąć, a nawet wydać owoce. Kwiaty są białe, drobne ukryte w kątach liści. Na owoce jednak raczej nie ma co liczyć i chcąc mieć kotewkę w swoim oczku każdej wiosny musimy zaopatrywać się w młode rośliny. Należy je sadzić w gliniasto-ilastym podłożu na głębokości co najmniej 30 cm. Choć łacińska nazwa (natans) wskazuje na to, że jest to roślina pływająca, to w tym przypadku trafniejsza wydaje się być nazwa polska. Kotewka (jak nazwa wskazuje) powinna być zakotwiona w podłożu. Umieściłem tą roślinę w dziale roślin pływających, ponieważ zwykle kotewki są sprzedawane jako rośliny pływające. U kupowanych okazów brak jest charakterystycznej łodygi, którą można by posadzić, ponieważ rośliny przeznaczone do sprzedaży ścina się tuż pod powierzchnią wody zbierając same rozety. Tak więc w naszym oczku mamy sytuację odwrotną niż w naturze i łodyga zamiast rosnąć do góry, rośnie w dół szukając zakotwienia. Orzech wodny lubi płytkie, szybko nagrzewające się zbiorniki oraz wodę o odczynie lekko kwaśnym i stanowisko słoneczne do umiarkowanie zacienionego. W akwenach dobrze natlenionych i obfitujących w substancje odżywcze rozwija się najlepiej. Jeśli nie pasuje mu środowisko może najpierw zczerwienieć, po czym zginąć, co miało miejsce w moim oczku.

Kotewka orzech wodny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1180   Wizyt na stronie:    On line: 2