Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny pływające


Żabiściek i rośliny z rodziny rzęsowatych to pospolite krajowe gatunki roślin pływających. Często wystepują razem.
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny swobodnie pływające (fachowo nazywane pleustonowymi) to najłatwiejsze do zdobycia rośliny do naszego oczka. Zakupimy je w każdym sklepie, który tym się zajmuje. Powód tego jest prosty, rośliny te nie wymagają doniczek więc są łatwe w transporcie i w przechowywaniu. W większości są to chwasty, które w krajach o cieplejszym klimacie zarastają cieki wodne i inne zbiorniki uniemożliwiając żeglugę. Stamtąd też są sprowadzane, ich pozyskanie jest proste i polega po prostu na zebraniu ich z powierzchni wody. Łatwo je też posadzić, wystarczy wrzucić kępkę do oczka i gotowe. Rośliny te jednak mają dużą wadę, a mianowicie taką, że nie są mrozoodporne i nie wytrzymają polskiej zimy. Nie jest także łatwo przechować je w tym okresie w domu. Jeśli chcemy by nasze oczko zdobiły orzechy wodne, hiacynty czy pistie musimy każdego roku nabywać nowe egzemplarze. Ponieważ rośliny pływające charakteryzuje bardzo szybki wzrost, cena ich równie szybko spada. Wczesną wiosną musimy zapłacić nawet 8 zł za sztukę, zaś pod koniec lata ich cena spada do 2 zł. U właściciela najbliższego mi sklepu rośliny te tak się rozrosły, że w sierpniu były dodawane do innych zakupów jako darmowy gadżet. Gatunki rodzime roślin pływających np. żabiściek lub salwinia niestety także należy w większości przypadków traktować jako jednoroczne. Rośliny te zamierają na zimę, a zimują tylko ich uśpione pączki, które powinny dać początek nowym roślinom następnego roku. Pączki te są jednak przez nas usuwane ze stawu podczas jesiennego wyławiania liści, lub wiosennego czyszczenia zbiornika. Jeśli wymieniamy wodę, nie ma co liczyć na to iż pączki śpiące przetrwają.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus - ranae)

Żabiściek pływający
fot. Arkadiusz Prażmowski  Żabiściek pływający
widoczne kłącze i korzenie
fot. Arkadiusz Prażmowski

Żabiściek jest naszą rodzimą rośliną, jest dość powszechny, lecz nigdy nie znalazłem miejsc gdzie występowałby masowo. Chcąc go zdobyć powinniśmy szukać w zbiornikach ze stojącą wodą, w pobliżu brzegu. Najczęściej wśród trzcin i w sadzawkach porośniętych rzęsą.
Roślina posiada cienkie pływające kłącze, w którego węzłach wyrastają rozetowato ułożone liście pływające po powierzchni wody. Listki osiągające około 4 cm. początkowo są zielonobrązowe lecz później zielenieją. Pojedyncza roślinka wygląda jak miniaturka grążela. Rosnąc na płyciźnie może się ukorzeniać, w podłożu. Nowe rośliny otrzymujemy poprzez oddzielanie młodych rozmnóżek tworzących się na rozłogach.
Latem żabiściek wytwarza także ładne, białe, trójpłatkowe kwiaty, wyrastające ponad powierzchnię wody. Przypominają mi kwiaty osoki aloesowej, która także należy do rodziny żabiściekowatych (hydrocharitaceae).

Kwiat żabiścieku
fot. Arkadiusz Prażmowski  Kwiat żabiścieku - widok z góry
fot. Arkadiusz Prażmowski  Kwiatnąca roślina
fot. Arkadiusz Prażmowski

W oczku wodnym żabiściek powinno się wprowadzać wiosną, jako młode roślinki. Lubi stanowiska słoneczne, choć toleruje też niewielkie zacienienie. Rośnie zdecydowanie lepiej w żyznej wodzie o odczynie zasadowym. Mając zapewnione dogodne warunki, rozrasta się dość szybko, tworząc nowe roślinki na rozłogach. Ponieważ w stawie ogrodowym takie warunki nie są wskazane, żabiściek często marnieje. Nakłada się na to jeszcze problem ze ślimakami, które upodobały sobie podgryzanie jego delikatnych listków. Jakby tego było mało na liściach często można spotkać mszyce - powinno się je spłukiwać do wody.
Żabiściek zimuje w postaci szczytowych pączków śpiących, po których wytworzeniu roślina zamiera. W środowisku naturalnym zimują one bezproblemowo. W oczku często są wyławiane wraz liśćmi sprzątanymi jesienią. W moim stawie roślina nigdy się nie odrodziła. Chcą więc mieć wiosną młode rośliny, warto przezimować pączki śpiące w słoiku z wodą, w nie ogrzewanym pomieszczeniu.

Żabiściek pływający - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1146   Wizyt na stronie:    On line: 2