Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny pływające


Żabiściek i rośliny z rodziny rzęsowatych to pospolite krajowe gatunki roślin pływających. Często wystepują razem.
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny swobodnie pływające (fachowo nazywane pleustonowymi) to najłatwiejsze do zdobycia rośliny do naszego oczka. Zakupimy je w każdym sklepie, który tym się zajmuje. Powód tego jest prosty, rośliny te nie wymagają doniczek więc są łatwe w transporcie i w przechowywaniu. W większości są to chwasty, które w krajach o cieplejszym klimacie zarastają cieki wodne i inne zbiorniki uniemożliwiając żeglugę. Stamtąd też są sprowadzane, ich pozyskanie jest proste i polega po prostu na zebraniu ich z powierzchni wody. Łatwo je też posadzić, wystarczy wrzucić kępkę do oczka i gotowe. Rośliny te jednak mają dużą wadę, a mianowicie taką, że nie są mrozoodporne i nie wytrzymają polskiej zimy. Nie jest także łatwo przechować je w tym okresie w domu. Jeśli chcemy by nasze oczko zdobiły orzechy wodne, hiacynty czy pistie musimy każdego roku nabywać nowe egzemplarze. Ponieważ rośliny pływające charakteryzuje bardzo szybki wzrost, cena ich równie szybko spada. Wczesną wiosną musimy zapłacić nawet 8 zł za sztukę, zaś pod koniec lata ich cena spada do 2 zł. U właściciela najbliższego mi sklepu rośliny te tak się rozrosły, że w sierpniu były dodawane do innych zakupów jako darmowy gadżet. Gatunki rodzime roślin pływających np. żabiściek lub salwinia niestety także należy w większości przypadków traktować jako jednoroczne. Rośliny te zamierają na zimę, a zimują tylko ich uśpione pączki, które powinny dać początek nowym roślinom następnego roku. Pączki te są jednak przez nas usuwane ze stawu podczas jesiennego wyławiania liści, lub wiosennego czyszczenia zbiornika. Jeśli wymieniamy wodę, nie ma co liczyć na to iż pączki śpiące przetrwają.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Pistia, Topian (Pistia stratiotes)

Pistia (Pistia stratiotes)
fot. Arkadiusz Prażmowski Pistia- widoczne młode roślinki na rozłogach
fot. Arkadiusz Prażmowski

Niektórzy nazywają ją sałatą wodną, choć zwykle używa się nazw: pistia rozetkowa i topian osokowaty, najczęściej zaś po prostu pista. Jest to kolejny chwast wodny regionów o cieplejszym klimacie. W Polsce pistie można zakupić prawie w każdym sklepie ogrodniczym. Tworzy ona rozetę miękkich i grubych liści przypominających kwiat (na pewno nie sałatę). Jasnozielone liście są mocno owłosione przez co roślina wydaje się mieć kolor niebieskawy. Jej długie, zwisające w wodzie delikatne i pierzaste korzenie, są wykorzystywane przez ryby podczas składania ikry. Narybek zaś, znajduje w wśród nich schronienie. Topian wytwarza też niepozorne drobne kwiaty w kątach liści. Mają one typowy kształt dla rodziny obrazkowatych (np.czermień błotna) z tym, że w tym przypadku na kwiatach występują drobne włoski. Roślina ta lubi stanowiska o maksymalnym nasłonecznieniu, miękką wodę i temperaturę 20-30°C. Liście nie lubią gdy są spryskiwane wodą, więc pistia powinna pływać z dala od fontanny czy kaskady. Jak na porządny chwast przystało rozrasta się szybko, tworząc nowe roślinki na rozłogach. Znam przypadek gdzie topian zarósł prawie całkowicie oczko o wymiarach 10 x 10 m. Chociaż nie rzadko można zaobserwować zupełnie inny scenariusz - liście żółkną, bledną i zaczynają pływać poziomo po wodzie zamiast sterczeć do góry. Po jakimś czasie pistia stopniowo zamiera i ginie- nie wiem z jakiej przyczyny.
Na zimę rośliny powinno się przenieść w silnie oświetlone, ciepłe i wilgotne miejsce. Można próbować zimowania roślin w doniczkach z mchem, lub w akwarium. Ja próbowałem przezimować rośliny w temperaturze pokojowej - bezskutecznie, wszystkie rośliny zginęły.
Pistie to znane akwarystom od dawna rośliny do akwarium, jednak i tam zimą najczęściej obumierają.

Pistia - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1259   Wizyt na stronie:    On line: 4