Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Jesiotr (Acipenser)

Zawsze fascynowały mnie jesiotry, które widywałem w sklepach zoologicznych, jednak wiedząc jakie osiągają rozmiary nigdy nie zdecydowałem się na ich zakup. Tak więc informacje, które znajdziesz poniżej pochodzą z encyklopedii i od osób posiadających te bardzo ciekawe ryby.
Ryby jesiotrowate posiadają ciało walcowato wydłużone, pokryte pięcioma rzędami tarczek kostnych. Głowa wydłużona, tworzy charakterystyczny ryjek. Pysk okolony mięsistymi wargami i wyrostkami czuciowymi znajduje się na spodniej części głowy. Płetwa grzbietowa pojedyncza, umieszczona w tylnej części grzbietu, płetwa ogonowa niesymetryczna, przypomina ogon rekina. Ryby jesiotrowate osiągają imponujące rozmiary: długość nawet 9 metrów i wagę do 1,5 tony w przypadku bieługi (Huso huso). Jesiotry są rybami dwuśrodowiskowymi tzn. iż większość życia spędzają w wodach słonych lub słonawych, zaś na tarło wstępują do wód słodkich (rzeki). Tarło ma miejsce od kwietnia do sierpnia, głównie na początku lata. Samice składają wówczas ikrę w ilości dochodzącej do kilku milionów jaj. Z ikry jesiotrów produkuje się bardzo drogi i ceniony przez smakoszy czarny kawior. Ryby jesiotrowate charakteryzują się wyjątkową długowiecznością i niektóre dożywają ponad stu lat, dojrzałość płciową osiągając w wieku lat kilkunastu. Prowadzą one tryb życia denny, odżywiając się bezkręgowcami, drobnymi rybami, oraz ikrą.
W naszym kraju jeszcze niedawno występował jesiotr ostronosy (Acipenser oxyrinchus). Był największą polską rybą i dorastał do ponad 4 m długości i wagi 300 kg. Okaz uważany za ostatni został złowiony w ujściu wisły w 1972 roku.
Obecnie w Polsce hodowany jest między innymi jesiotr rosyjski (Acipenser gueldenstaedti), jesiotr syberyjski, a nawet krzyżówki międzygatunkowe ryb jesiotrowatych. Chcąc nabyć jesiotra powinniśmy się udać do gospodarstwa rybnego gdzie ryby te są często hodowane. W sklepach akwarystycznych można zakupić sterleta (Acipenser ruthenus), zwanego też czeczugą. Sterlet jest jedynym słodkowodnym gatunkiem spośród jesiotrowatych, osiąga długość do 150 cm i ciężar do ok. 20 kg. Ma brunatnozielonkawe ubarwienie grzbietu i boków, a brzuch kremowy. Może być hodowany także w bardzo dużym akwarium.
Aby hodować jesiotra w oczku (najodpowiedniejszy jest chyba sterlet) powinniśmy dysponować dość dużym zbiornikiem (ryby te potrzebują wody dobrze natlenionej). Z uwagi na denny tryb życia jesiotry są mało widoczne w oczku, nie podpływają do właściciela i nie reagują na pokarmy pływające po powierzchni. Jesiotry powinno się karmić pokarmami, które opadają na dno. Można stosować karmy takie jak ich hodowcy lub inne granulaty opadające na dno. Odpowiednio karmione ryby te rosną bardzo szybko. Odnośnie zimowania posiadam sprzeczne informacje. U jednych zimują bez problemu u innych giną mimo, że inne ryby przeżyły. Na pewno w tym okresie woda w oczku powinna być dotleniana pompką lub napowietrzaczem.
Na koniec kilka uwag od Janusza (autora zdjęcia), który swojego jesiotra zakupił na stawach hodowlanych w okolicach Leszna, gdzie mieszka.
{Co do zwyczajów jesiotra to zauważyłem ich znaczną aktywność w nocy, choć w ciągu dnia również zaznaczają swoją obecność pływając po dnie i po brzegach oczka, niejednokrotnie przy powierzchni wody do tego stopnia że nad powierzchnię wystaje grzbiet i nosek. Żywię je granulkami przeznaczonymi dla jesiotrów z firmy SERA, opadającymi na dno. Ponadto pływając "przeczesują" glony porastające ścianki oczka i żywią się planktonem w nich zawartym. W miejscu pływania jesiotrów można zauważyć znikome ilości glonów. Możliwe też że same glony stanowią uzupełnienie ich diety. Wysokość pH jest "standardowe". Dobrze czują się w granicach 7,0 - 8,5. Takie wahania pH miałem u siebie. Choć bardziej aktywne wydają się być przy niższym pH (7,0). Wielkość zbiornika nie ogranicza aktywności jesiotrów. Mój wujek, który pierwszy kupił jesiotra miał go w stosunkowo małym i płytkim oczku głębokości ok 50 cm. Jesiotry przeżyły kilkumiesięczne skucie lodem prawie 40 cm grubości, jednak w przeciwieństwie do innych ryb muszą być karmione nawet zimą.}

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4326   Wizyt na stronie:    On line: 6