Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Gatunki rodzime

Jeśli mamy znajomego wędkarza, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w naszym oczku pojawią się rodzime gatunki ryb. Przez moje oczko przewinęło się wiele gatunków ryb które w naszym kraju występują w naturze. Były to karasie (Carassius carassius), karpie (Cyprinus carpio), liny (Tinca tinca), słonecznice (Leucaspius delineatus), różanki (Rhodeus amarus sericeus), cierniki (Gasterosteus aculeatus), kiełbie (Gobio gobio), płocie (Rutilus rutilus), sumiki karłowate (Ictalurus nebulosus) a nawet węgorze (Anquilla anquilla).
Niestety przydatność tych gatunków do ozdobnego oczka jest niewielka i żadnego z nich nie mogę polecić. Ryby te są płochliwe, trudno się oswajają i co najważniejsze z uwagi na ich ubarwienie są kompletnie niewidoczne. Maskują się do tego stopnia, że o tym, iż moje płocie przystąpiły do tarła, dowiedziałem się dopiero następnego roku, znajdując kilkucentymetrowe młode płotki zamarznięte w lodzie. Jeśli koniecznie chcemy mieć w stawie krajowe gatunki najodpowiedniejsze wydają się karasie i liny. Mają one niewielkie wymagania tlenowe i nie wymagają napowietrzania wody. Nieduże rybki jak cierniki i różanki charakteryzują się ciekawym rozrodem, lecz lepiej obserwować go w zimno-wodnym akwarium. Należy jeszcze podkreślić, iż różanka jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową i jej stanowiska drastycznie się kurczą. Zostawmy więc te ciekawe rybki w środowisku naturalnym. Mając w oczku inne, cenniejsze ryby powinniśmy się szczególnie wystrzegać gatunków drapieżnych, takich jak okoń czy szczupak. Jeżeli mamy w oczku barwne odmiany karasi, linów, czy karpi nie wpuszczajmy do oczka ich dzikich form. Może się to skończyć przeniesieniem różnych chorób i pasożytów na nasze ryby. Poza tym jeśli w czasie tarła formy dzikie skrzyżują się z barwnymi (co jest normalne) ich potomstwo wróci do formy pierwotnej.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 799   Wizyt na stronie:    On line: 3