Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Tołpyga (Hypophthalmichthys molitrix)

Ostatnio w sklepach z rybami do oczka wodnego dość często widuję tołpygi, postanowiłem więc i temu gatunkowi poświęcić trochę miejsca. Ryba ta wygląda niezbyt ciekawie ze względu na szarobrunatne ubarwienie, jednak sprzedawcy zachwalają ten gatunek jako znakomity naturalny filtrator wody. Mają w tym sporo racji gdyż tołpygi odżywiają się planktonem roślinnym czyli inaczej mówiąc glonami. Do filtrowania wody ryby te mają bardzo rozrośnięte wyrostki filtracyjne, które łączą się ze sobą tworząc rodzaj gęstego filtra. Widziałem takie wyrostki podczas sekcji okazu przedstawionego na zdjęciu, były całe oblepione zieloną masą glonów. W związku z odżywianiem pokarmem roślinnym ryby te wykształciły wyjątkowo długi przewód pokarmowy będący wielokrotnością długości ciała.
Tołpygi pochodzą z Azji jednak prace nad jej aklimatyzacją prowadzi się w kilku krajach Europy łącznie z Polską. Są nimi zarybiane zbiorniki przy elektrowniach, w których ze względu na cieplejszą wodę masowo rozwijają się glony. Chętnie ryby te są wprowadzane także do innych zbiorników z uwagi na to, że odżywiają się planktonem nie wykorzystywanym przez inne ryby. Wiąże się to oczywiście ze zmniejszeniem ilości glonów.
Tołpyga należy do rodziny ryb karpiowatych, posiada wysokie ciało pokryte drobnymi łuskami, oczy osadzone wyjątkowo nisko, końcowy otwór gębowy oraz charakterystyczny dobrze rozwinięty kil brzuszny (zaostrzona krawędź ciała). Tołpygi dorastają do około 1 metra przy wadze 16 kilogramów. Dojrzewają w zależności od temperatury między 4 a 10 rokiem życia przy długości 0.5 metra. Żyją około 15 lat i w Polsce nie przystępują do tarła. Bardzo podobnym do tołpygi gatunkiem jest tołpyga pstra (Aristichthys nobilis) osiąga ona jednak długość do 1,5 metra przy wadze nawet ponad 50 kg.
Mając na uwadze wymiary jakie osiągają tołpygi warto się dobrze zastanowić zanim wprowadzimy je do oczka. Są one wprawdzie odporne na niską zawartość tlenu w wodzie i dobrze zimują w niskiej temperaturze jednak gdy woda w naszym stawie stanie się klarowna ryby te nie znajdą potrzebnego im pokarmu. Z tego względu gatunek ten nadaje się tylko do naprawdę dużych stawów.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 5287   Wizyt na stronie:    On line: 2