Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Karp Koi (Cyprinus carpio Koi)

Karpie Koi wydają się najbardziej inteligentnymi rybami w oczku wodnym. Łatwo się oswajają i poznają swojego opiekuna. Chętnie do niego podpływają skubiąc palce zanurzone w wodzie. Pozwalają się też głaskać, dając swoim właścicielom wiele radości. Jednak nie ma nic za darmo, karpie mają o wiele większe wymagania od karasi ozdobnych. Przede wszystkim ryby te wymagają dużego zbiornika z dobrze natlenioną i filtrowaną woda (co najmniej kilka tysięcy litrów). Trzeba także wziąć pod uwagę wymiary jakie osiągają. Dorosłe ryby dorastają do 50-90 cm długości. Karpie są wszystkożerne, należy je karmić pokarmami wysokoproteinowymi, zjadają też drobne zwierzęta jak ślimaki i larwy owadów oraz rośliny, co zauważymy gdy nasze oczko zamieni się w pustynię. Ryby te lubią kopać, dlatego kosze z roślinami powinny być dobrze zabezpieczone warstwą grubego żwiru. Tarło Karpie odbywają latem (osobniki co najmniej 3-4 letnie), gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 20°C. Młode wylęgają się po tygodniu. Są to ryby długowieczne i dożywają około 20 lat.
Hodowlę karpi Koi rozpoczęto w kraju kwitnącej wiśni na początku 19 wieku. W wyniku długotrwałej selekcji i krzyżowania różnych osobników uzyskano wiele odmian karpi Koi różniących się barwą, połyskiem, oraz układem plam i łusek. Obecnie zarejestrowanych jest ponad sto odmian barwnych i każdego roku pojawiają się następne. Rasowe osobniki najbardziej poszukiwanych odmian osiągają zawrotne ceny, nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za sztukę. Hodowcy dzielą karpie Koi na dwie podstawowe grupy, a mianowicie na ryby matowe oraz o metalicznym połysku. Poniżej przedstawiam nazwy, charakterystykę i zdjęcia najpopularniejszych matowych karpi Koi.


KOHAKU- białe ciało z czerwonymi nieregularnymi plamami - to chyba najpopularniejsza odmiana.

TASHIO SANKE- białe ciało z plamami w kolorach czerwonym i czarnym.

SHOWA SANKE- podstawowe ubarwienie ciała czarne z czerwonymi i białymi plamami.

UTSURI- podstawowe ubarwienie czarne z białymi, czerwonymi lub żółtymi plamami.
BEKKO- Ciało w kolorze białym, czerwonym lub żółtym z czarnymi plamami.
TANCHO- Grupę tą charakteryzuje duża czerwona plama pośrodku głowy. W zależności od ubarwienia ciała i innych plam wyróżniamy takie podgrupy jak TANCHO SANKE, TANCHO SHOWA i szczególnie poszukiwana ze względu na podobieństwo do japońskiej flagi TANCHO KOHAKU.
ASAGI - grzbiet biało-niebieski, brzuch i płetwy czerwone.
SHUSHI - grzbiet niebieski, reszta biała i czerwona.
KOROMO - ciało białe z czerwonymi plamami, łuski ciemno obrzeżone.
KAWARIMONO - ryby matowe inne niż w powyższych grupach.

W Polsce zazwyczaj sprzedawane są mieszańce wielu odmian. Nie są one tak cenne jednak mogą być bardzo dekoracyjne.
Zdjęcia karpi Koi pochodzą z serwisu Koi Net

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 5293   Wizyt na stronie:    On line: 3