Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Ryby w oczku wodnym


Ryby w oczku wodnym moga być źródłem wielu radości, jak i kłopotów. Aby ustrzec się przyszłych niespodzianek, powinniśmy starannie dobrać gatunki i ilość ryb. Pamiętajmy, że do dobrego samopoczucia ryby potrzebują właściwej pielęgnacji. Aby uzyskać szczegółowe informacje kliknij tytuł rozdziału, lub wybrany gatunek.


Złota orfa (Leuciscus idus var. orfus)


Złota orfa jest odmianą barwną występującego w Polsce, a znanego wędkarzom jazia (Leuciscus idus) i bywa opisywana pod nazwami (Idus orfus) lub (Idus idus). Charakteryzuje się pomarańczowym ubarwieniem oraz podłużnym kształtem ciała. Ryby mogą też mieć ciemniejsze plamy w róznych miejscach, płetwy w połowie długośći są przezroczyste zaś przy nasadzie czerwone.


Orfy są popularnymi w sprzedaży rybami do oczka wodnego, jednak warto się zastanowić zanim nabędziemy te ryby, mają one bowiem kilka wad. Raczej powinni z tej ryby zrezygnować posiadacze niedużych oczek ze względu na to, iż złota orfa może osiągnąć duże rozmiary. Zdarzają się nawet osobniki dochodzące do 1 metra, choć z reguły dorosłe ryby są o połowę mniejsze. Choć nalęża one do rodziny ryb karpiowatych to wykazuja pewne cechy drapiezników i lubia polować - moga być pomocne w usuwaniu nadmiaru młodych karasi.Orfy pływają tuż pod powierzchnią wody (we własnym stadzie) i są dobrze widoczne, lecz wykazują pewne zdziczenie w porównaniu z karasiami ozdobnymi. Nie podpływają do właściciela, nie jedzą z ręki i nie pozwalają się dotykać. Orfy sa sa wyjatkowo ruchliwymi rybami i nawet w okresie zimowym mozna zaobserwować ich aktywnośc podczas gdy inne gatunki zagrzebują się w mule lub przeczekuja zime w najgłebszych miejscach zbiornika.Ryby te mają wyjątkowe zamiłowanie do skakania. Można czasami zaobserwować jak wyskakują z wody by pochwycić przelatującego owada. Zdarzają się przypadki że orfy mogą wyskoczyć na brzeg co często kończy się ich śmiercią. Jeśli wyławiamy te ryby na zimę powinniśmy więc dobrze przykryć zbiornik w którym będą zimować. Złote orfy żyją około 18 lat. Przystępują do tarła bardzo wcześnie bo już w kwietniu ( osobniki co najmniej czteroletnie). Aby sprowokować ich tarło powinno się ustawić pompę pod wodą, w taki sposób by symulowała nurt rzeki. Do tarła w oczkach wodnych dochodzi jednak rzadko.

Strona główna  Index zwierząt  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 11737   Wizyt na stronie:    On line: 7