Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)

Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)
fot. A. Prażmowski Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)
fot. Arkadiusz Prażmowski

Przęstka pospolita jest w naszym kraju na tyle pospolita, że nie udało mi się jej spotkać w naturze ani razu. W literaturze można znaleźć informacje o jej powszechnym występowaniu w wodach stojących, lecz ja jakość nie miałem szczęścia do jej odnalezienia (jeśli ktoś ją spotka proszę o kontakt). Osoby chcące posadzić tą roślinę w swoim stawiku nie powinny mieć problemów z jej zakupem, jako że jest często spotykana w sprzedaży.
Przęstka posiada pełzające kłącze z którego wyrastają pojedyncze rurkowate łodygi. Łodygi się nie rozgałęziają. Liście wyrastają w okółkach w ilości od 6 do 12 szt. Na podwodnym odcinku łodygi są kruche i cieńsze. Od maja do sierpnia w kątach liści nadwodnych pojawiają się mikroskopijne zielone kwiaty. Nie zdobią one rośliny, ale i nie szpecą - z uwagi na swe wymiary są praktycznie niewidoczne.

W oczku wodnym przęstkę można posadzić na głębokości od 0 cm (strefa bagienna) do 60 cm poniżej lustra wody. Rośliny posadzone w strefie błotnej rosną zdecydowanie słabiej i maksymalna wysokość jaką mogą osiągnąć to 30 cm (zwykle mniej). Jeśli w pobliżu rosną ekspansywne gatunki jak np. niezapominajka błotna, przęstka może być przez nie zdominowana, a nawet zupełnie wyparta (w ten sposób zginęła w moim oczku). Rośliny posadzone pod wodą rozrastają się mocniej. Bez względu na to na jakiej głębokości je posadzimy zawsze choineczki o długości około 30 cm będą wystawać ponad powierzchnię wody. Najkorzystniejszą głębokością sadzenia wydaje się 30 cm poniżej lustra wody. Przęstka jest rośliną wytrzymałą i nie ma z nią żadnych kłopotów. Jest w pełni mrozoodporna. Preferuje glebę żyzną, bogatą w wapień, stanowisko słoneczne lub nieznacznie ocienione. Na zimę roślina zamiera. Powinno się wówczas w miarę możliwości usuwać uschnięte liście. W kwietniu roślina się odradza i szybko rośnie. Przęstkę rozmnażamy wiosną przez podział kłącza (większych kęp). Można ją sadzić w mieszance gliny z piaskiem (1:2).

Przęstka pospolita - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 2047   Wizyt na stronie:    On line: 4