Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Oroncium wodne (Orontium aquaticum)

Orontium aquaticum
Z lewej kwiatostan
fot. Tomasz WencelOrontium aquaticum pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie spotkać ją można w wodach stojących i leniwie płynących na atlantyckim wybrzeżu. Należy do rodziny obrazkowatych, choć nie posiada charakterystycznego liścia obejmującego kwiatostan. Roślina dorasta do 30 - 50 cm w zależności od głębokości sadzenia. Czasem bywa uprawiana w akwariach, jednak jej prawdziwy urok można podziwiać tylko w oczku wodnym.
Liście orontium są ciemnozielone, elipsoldalne z niebiesko-srebrzystym odcieniem. W zależności od głębokości sadzenia mogą wystepować liście nadwodne, pływające jak i podwodne. Prawdziwe piękno rośliny docenimy jednak w okresie kwitnięcia, który przypada na maj - lipiec.Wówczas orontium wytwarza niezwykle ciekawe kwiatostany przypominające płonące świece. Dorodny okaz wytwarza jednocześcnie kilkadziesiąt pędów kwiatowych, co wyglada bardzo atrakcyjnie.

W oczku wodnym najlepiej sadzić orontium na głębokości od 10 do 45 cm. Stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Roślina nadaje się do każdej wielkości zbiornika, jednak w tych najmniejszych (całkowicie zamarzających) może wymarzać. Wówczas należy ją zimować w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. W wiekszych oczkach jesienią powinno się usunąć ubumarłe liście i przestawić pojemnik z rośliną na dno zbiornika. Rośliny rozrastają się wolno, jednak z uwagi na masę korzeni wymagają dużych doniczek. Orontium rozmnażamy wiosną przez podział kłącza. Do podziału nadają sie tylko duże okazy, młodym roślinom lepiej nie zakłócać wzrostu. Kwitnące, duże kępy robią naprawdę niesamowite wrażenie. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 599   Wizyt na stronie:    On line: 3