Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Osoka aloesowata (Striatiotes aloides)

Osoka aloesowata
fot. Arkadiusz PrażmowskiOsoka aloesowata jest bardzo ciekawą rośliną, którą mogę polecić każdemu. Należy ona do rodziny żabiściekowatych i jest rośliną dwupienną. Płeć roślin rozróżniamy po kwiatach. Dorodne okazy dorastają do 50 cm i rzeczywiście nieco przypominają aloes. W krajach o cieplejszym klimacie osoka uważana jest za chwast i jej sprzedaż podlega wielu ograniczeniom. W naszym kraju jest rośliną stosunkowo rzadką, choć można czasem natrafić na większe jej skupiska. Występuje w pobliżu brzegu zarastających, żyznych wód stojących  (starorzecza, wypłycone jeziora). Częściej jednak spotkamy ją w sklepach zajmujących się sprzedażą tego typu roślin. Osoka aloesowata spędza zimę na dnie zbiornika latem zaś wypływa na powierzchnię. Liście osoki są wąskie, kolczasto piłkowane na brzegu, tworzą gęstą różyczkę. Liście znajdujące się pod wodą są delikatne i półprzezroczyste (no może ćwierćprzezroczyste) a nadwodne sztywne o ostrych kolczastych zakończeniach. Kłącze rośliny jest bardzo krótkie i grube. Wyrasta z niego pęczek stosunkowo długich korzeni. Kwiaty są dość duże (3 cm) i  przypominają kwiaty żabiścieku. W oczku wodnym rośliny można po prostu wrzucić do wody i traktować jako pływające. Ja polecam jednak osokę zakotwiczyć przez przyciśnięcie (np. za pomocą kamieni) końców korzeni. Głębokość sadzenia powinna wynosić przynajmniej 30 cm i dawać roślinie swobodę podczas unoszenia się do góry. Osoka preferuje wodę o odczynie zasadowym i stanowisko słoneczne, choć udaje się też w niedużym zacienieniu.

młode rośliny na rozłogach
fot. A. PrażmowskiSamo kwitnięcie osoki aloesowatej jest procesem niezwykle interesującym. Roślina leżąca na dnie, gdy przychodzi pora kwitnienia unosi się do góry i pływa tuż pod powierzchnią wody. Następnie z kłącza wyrastają  grube głąbiki zakończone dużym pąkiem. Dorastają one do powierzchni wody i gdy już podejrzewamy, że pojawi się kwiat z pąka wyrasta kolejny, tym razem cienki głąbik zakończony pączkiem (całkowicie ponad wodą).

kwitnąca osoka aloesowata
fot. A. PrażmowskiPo rozwinięciu się i przekwitnięciu kwiatu z dużego pąka wyrasta parę kolejnych kwiatów. Po zakończonym procesie kwitnięcia, który trwa od maja do sierpnia roślina ponownie opada na dno zbiornika, gdzie zimuje. Osoka jest rośliną częściowo zimozieloną, czyli liście częściowo zamierają na zimę. Wiosną rozwijają się młode rośliny na rozłogach, które oddzielamy gdy chcemy osokę rozmnożyć.


Osoka aloesowata - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1763   Wizyt na stronie:    On line: 5