Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny wodne


Najpopularniejszymi i najładniejszymi roślinami wodnymi są grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi.
fot. A. Prażmowski Rośliny wodne to grupa roślin, które do rozwoju potrzebują stałego poziomu wody. Niektóre gatunki wprawdzie są wstanie egzystować w strefie bagiennej, jednak wiąże się to ze znacznym wyhamowaniem ich rozwoju. Rośliny te więc sadzi się się głównie na głębszych półkach w naszym oczku (grzybienie, grążele, osoka, rdestnica pływająca). Mają one duży wpływ na wygląd naszego stawiku i w każdym oczku powinien znaleźć się przynajmniej jeden gatunek. Najczęściej jest to lilia wodna.
Prawie wszyscy przedstawiciele tej grupy do dobrego rozwoju potrzebują stosunkowo żyznego podłoża, gdyż w standartowej mieszance gliny z piaskiem rozwijają się marnie i często odmawiają kwitnięcia. Rośliny wodne często wytwarzają liście dwojakiego rodzaju: podwodne i nadwodne lub pływające po powierzchni wody. Kwiaty większości roślin wodnych należą do wyjątkowo ładnych i mogą z nimi konkurować jedynie niektóre gatunki bagienne. Kwiaty zawsze pojawiają się ponad powierzchnią wody na głąbikach albo na specjalnie wytworzonej łodydze.

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.     Index roślin


Rozpław sercowaty (Pontederia cordata)

Pontederia cordata
fot. Tomasz Wencel Pontederia cordata - kwiatostan
fot. Tomasz Wencel

Zanim roślina zakwitnie przypomina nieco strzałkę wodną, za sprawą strzałkowato-sercowatych liści. Latem pojawiają się niebieskie kwiatostany złożone z drobnych kwiatów. Kwiatostany wyrastają nawet na 60-70 cm ponad wodę. Pontederia kwitnie od czerwca (lipca) do października. Istnieją także odmiany kwitnace na biało Alba i różowo Pink Pons oraz Rosea, jednak moim zdaniem prezentują się mniej efektownie. Rozpław sercowaty nie należy do gatunków rodzimych, jednak jest rośliną godną polecenia. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie ma nieco cieplej niż u nas, lecz dobrze udaje się także w naszym kraju. Wytrzymuje około 20 stopniowe mrozy i jak mnie zapewnił autor powyższych zdjęć, w Polsce centralnej zimowana w doniczkach tuż pod powierzchnią wody jest w pełni mrozoodporna.

Roślina powinna być sadzona w miejscu o maksymalnym nasłonecznieniu, choć toleruje też półcień. Rozpław sercowaty lubi podłoża żyzne. Dobrze reaguje także na nawożenie. Wówczas szybciej sie rozrasta i obficiej kwitnie. Zalecana głebokość sadzenia to około 20-30 cm poniżej poziomu wodu, lecz można go sadzić na głebokości od 10 do 60 cm.. Rośliny posadzone płycej szybciej się rozrastają. Jesienią powinno się usunąć obumarłe liście. Na zimę można doniczki z roślinami przenieść na głębszą półkę (poniżej poziomu przemarzania) co powinno zapewnić dobre zimowanie nawet w zimniejszych rejonach Polski. Rośliny rozmnażamy przez podział (najlepiej wiosną) przed rozpoczęciem kwitnięcia.

Rozpław sercowaty niebieski,Rozpław sercowaty biały - zamów sadzonkę on line).

Strona główna  Index roślin  Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-01-2004   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 362   Wizyt na stronie:    On line: 1