Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Sitowie



Zbiorowiska roślinne przy brzegach zbiorników wodnych noszą ogólną nazwę sitowia. Sitowie składa się z wielu bylinowych gatunków roślin. Są to głównie rośliny bardzo ekspansywne i nierzadko przyczyniają się do zarastania zbiorników wodnych (nawet jezior). W skład sitowia wchodzą głównie trawy i inne wysokie rośliny o długich i sztywnych liściach. W Polsce prym wiodą trzciny i pałki, lecz nietrudno znaleźć też zbiorowiska sitów, kosaćca żółtego czy tataraku. Rośliny te przystosowały się do zmiennego poziomu wody i są odporne na okresowe przesuszenie. Nierzadko (np. ponikło, sity) sezonowe obniżenie poziomu wody jest konieczne oby rośliny zakwitły. Wspólną cechą łączącą tą grupę roślin jest przystosowanie do często niekorzystnych warunków bytowania. W oczku wodnym sadzimy je w podłożu składającym się z mieszanki piasku i gliny (2:1), niektóre można też uprawiać bez podłoża (hydroponicznie). Z uwagi na szybkie rozrastanie się tej grupy roślin powinno się je sadzić w pojemnikach, oraz kontrolować ich wielkość przez okresowy podział (nawet co rok, lub dwa lata).

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.


Kosaciec żółty (Iris pseudacorus)

 

Kolejny rodzimy gatunek, w pełni mrozoodporny. Można go znaleźć w środowisku naturalnym na brzegach stawów i na podmokłych łąkach. Może rosnąć także na zwykłej rabacie bylinowej, lecz tępo jego rozrastania zostaje w zasadzie zatrzymane. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym (w cieniu słabiej kwitnie, lecz ma ładniejsze liście). Jest rośliną ekspansywną, dlatego powinno się go sadzić w pojemnikach. Najlepiej do sadzenia nie używać ziemi- kłącza kosaćca należy umocować przy pomocy kamieni na głębokości 5- 20 cm w ażurowym koszu lub skrzynce plastikowej. System korzeniowy rozrasta się w niesamowitym tempie pobierając z wody składniki pokarmowe (oczyszcza to wodę w oczku i zapobiega rozwojowi glonów). Często już po roku kosz zostaje połamany przez napierające kłącza. Liście sterczące niczym miecze dorastają prawie do 2 m wysokości (zwykle o połowę mniej) i to głównie one stanowią o pięknie tej rośliny. Kosaćce kwitną na przełomie maja i czerwca. Kwiaty ukazują się przez okres około dwóch tygodni. 

 

Po przekwitnięciu należy wyciąć pędy kwiatowe wraz z obejmującym je liściem, chyba że chcemy uzyskać nasiona. Nie usunięte owocostany mogą się utrzymywać na roślinie przez parę miesięcy. Dojrzałe tak obciążają łodygę, że pochyla się ona ku ziemi. Pod koniec lata dojrzałe nasiona rozsypują się wokół roślin - są stosunkowo duże i mają ciekawy kształt (patrz zdjęcie poniżej). W czasie wojny palone nasiona kosaćca używane były jako substytut kawy. Zawarty w nich kwas kawowy daje podobny do kawy smak i aromat.

 


Szczególnie polecam odmianę "Variegata" która ma liście w złocistożółte pasy, jednak tylko na początku sezonu. Po przekwitnięciu liście przybierają kolor czystego gatunku. Odmiana ta powinna rosnąć w pełnym słońcu. Jeśli chcemy rozmnożyć lub przyciąć irysy najlepiej robić 2-4 tygodnie po przekwitnięciu albo wczesną wiosną. Rozrośniętą bryłę korzeniową dzielimy na mniejsze przy pomocy szpadla lub ostrego noża (czasem potrzebna jest siekiera) -uwaga na kamienie którymi mocowaliśmy roślinę, trudno je znaleźć w plątaninie korzeni a jeszcze trudniej stamtąd wydobyć. Wnętrze karpy lepiej wyrzucić, a posadzić młode rośliny występujące na jej obrzeżu. Jeśli odpowiednio będziemy przycinać przyrastające kłącza możemy posadzić kosaciec nawet w niedużym oczku. Jeśli zdecydujemy się na wysiew nasion, kwiaty ucieszą nas najwcześniej po latach. Uwaga siewki wschodzą nierówno - niektóre dopiero po dwóch, trzech latach. Generalnie nie stosuje się tej metody, z uwagi na długi okres rozwoju rośliny. Roślina posadzona w ziemi rośnie znacznie wolniej. Kosaciec jest rośliną trującą i spożywanie innych niż nasiona części rośliny jest niebezpieczne.

Kosaciec żółty, Kosaciec żółty Variegata - zamów sadzonkę on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-11-2003  Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 4809   Wizyt na stronie:    On line: 3