Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


Sitowie



Zbiorowiska roślinne przy brzegach zbiorników wodnych noszą ogólną nazwę sitowia. Sitowie składa się z wielu bylinowych gatunków roślin. Są to głównie rośliny bardzo ekspansywne i nierzadko przyczyniają się do zarastania zbiorników wodnych (nawet jezior). W skład sitowia wchodzą głównie trawy i inne wysokie rośliny o długich i sztywnych liściach. W Polsce prym wiodą trzciny i pałki, lecz nietrudno znaleźć też zbiorowiska sitów, kosaćca żółtego czy tataraku. Rośliny te przystosowały się do zmiennego poziomu wody i są odporne na okresowe przesuszenie. Nierzadko (np. ponikło, sity) sezonowe obniżenie poziomu wody jest konieczne oby rośliny zakwitły. Wspólną cechą łączącą tą grupę roślin jest przystosowanie do często niekorzystnych warunków bytowania. W oczku wodnym sadzimy je w podłożu składającym się z mieszanki piasku i gliny (2:1), niektóre można też uprawiać bez podłoża (hydroponicznie). Z uwagi na szybkie rozrastanie się tej grupy roślin powinno się je sadzić w pojemnikach, oraz kontrolować ich wielkość przez okresowy podział (nawet co rok, lub dwa lata).

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.


Sitowie leśne (Scirpus sylvaticus)

  

Sitowie leśne (Scirpus sylvaticus) jest pospolitym gatunkiem rodzimym. Występuje na bagnach, wilgotnych łąkach oraz nad brzegami rzek, stawów i rowów. Jest to bylina z podziemnymi rozłogami i krótką, trójkanciastą ulistnioną łodygą. Osiąga wysokość 50-100 cm. Szerokość liści to około 1 cm. Rośliny kwitną w okresie czerwiec-lipiec. Kwiatostanem jest wielokrotnie rozgałęziona rozrzutka. Innym, bardzo podobnym gatunkiem z tego rodzaju jest sitowie korzenioczepne (Scirpus radicans). Wytwarza ono pędy płonne, które po przekwitnięciu wyginają się i ukorzeniają w podłożu. Jest to gatunek rzadko spotykany.

Sitowie leśne nie jest zbyt popularnym gatunkiem w oczkach wodnych, jednak jest ono warte uwagi. Najwięcej uroku mają przewieszające się łukowato szorstkie liście, które wyrastają w trzech kierunkach. Pojawiające się kwiatostany lepiej usuwać. Nie mają one zbytniej wartości ozdobnej a osłabiają roślinę.
W większych stawach można wykorzystać tą roślinę do tworzenia okrywy na większych połaciach. W małych oczkach zaleca się uprawę w pojemnikach ze względu na dość ekspansywny rozwój. Roślina jest w pełni mrozoodporna i sprawia żadnych problemów. Toleruje okresowe przesuszenie. Udaje się zarówno na stanowiskach w pełni nasłonecznionych jak i w zacienieniu. Sitowie nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Najlepiej udaje się minimalnym zanurzeniu w strefie przybrzeżnej lub bagiennej. Rośliny rozmnażamy przez oddzielanie młodych roślin na rozłogach.

Sitowie leśne - zamów sadzonkę on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-11-2003  Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 260   Wizyt na stronie:    On line: 1