Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep


SitowieZbiorowiska roślinne przy brzegach zbiorników wodnych noszą ogólną nazwę sitowia. Sitowie składa się z wielu bylinowych gatunków roślin. Są to głównie rośliny bardzo ekspansywne i nierzadko przyczyniają się do zarastania zbiorników wodnych (nawet jezior). W skład sitowia wchodzą głównie trawy i inne wysokie rośliny o długich i sztywnych liściach. W Polsce prym wiodą trzciny i pałki, lecz nietrudno znaleźć też zbiorowiska sitów, kosaćca żółtego czy tataraku. Rośliny te przystosowały się do zmiennego poziomu wody i są odporne na okresowe przesuszenie. Nierzadko (np. ponikło, sity) sezonowe obniżenie poziomu wody jest konieczne oby rośliny zakwitły. Wspólną cechą łączącą tą grupę roślin jest przystosowanie do często niekorzystnych warunków bytowania. W oczku wodnym sadzimy je w podłożu składającym się z mieszanki piasku i gliny (2:1), niektóre można też uprawiać bez podłoża (hydroponicznie). Z uwagi na szybkie rozrastanie się tej grupy roślin powinno się je sadzić w pojemnikach, oraz kontrolować ich wielkość przez okresowy podział (nawet co rok, lub dwa lata).

Poniżej znajdują się odnośniki do szczegółowych opisów ze zdjęciami, najpopularniejszych roślin z tej grupy.


Skrzyp bagienny (Equisetum fluviatiale)

  

Skrzyp bagienny - zamów sadzonkę on line.

Skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides)Skrzyp arktyczny pochodzi z rejonu koła polarnego (Grendlandia, Alaska). Jest niskim gatunkiem tworzącym zwarte gęste trawniczniczki. Osiąga wysoksoć około 15 cm. Pędy żywozielone, nierozgałęzione grubości ok. 1 mm, z sześcioma żebrami. Węzły co około 1-3 cm. Liście bardzo małe ok. 1 mm bezogonkowe w węzłach. Kłącza cienkie zółtobrazowe, korzenie bardzo cienkie czarne - bardzo gęsto przerastają podłoże

W oczkach wodnych gatunek ten jest dość popularny. Nie rozrasta się nadmiernie i nadaje się nawet do niewielkich zbiorników. Skrzyp najlepiej się udaje w strefie błotnej, na głebokości 0-3 cm. Rośliny rozmnażamy przez podział większych kęp które przyrastają szybko. Choć gatunek jest częściowo zimozielony to zwykle wczesną wiosną prezentuje się kiepsko , wówczas należy go mocno przyciąć tuż nad ziemią - szybko pojawią się nowe zielone pędy.

Skrzyp arktyczny - zamów sadzonki on line.

Skrzyp zimowy (Equisetum hyemale)

 

Skrzyp zimowy występuje w Europie, Ameryce i Azji, spotkać go możemy także w naszym kraju. Porasta kwaśne buczyny, lasy grądowe, lasy łęgowe i inne wilgotne miejsca. Zarówno pędy zarodnikowe jak i płonne występują równocześnie, są podobne do siebie, zimozielone w kolorze szarozielonym. Pędy są szorstkie, segmentowane, drobno i płasko żebrowane. Roślina może w zależnosći od warunków osiągać wysokosść 40-150 cm (pędy płodne są niższe). Cienkie, nierozgałęzione pedy maja około 0,5 cm średnicy i wewnatrz posiadają kanał powietrzny zajmujący do 2/3 średnicy. Liście drobne w okółkach. Okres zarodnikowania przypada na czerwiec-lipiec wówczas rośliny za sprawą interesujących szyszkopodobnych kłosów zarodnionośnych wyglądają najładniej. Kłosy na szczytach pędów płodnych osiągają około 2, 5 cm długości.

  

Z pośród skrzypów uprawianych w oczkach wodnych ten gatunek prezentuje sie chyba najlepiej. Tworzy dość zwarte ładne kępy które są ozdoba także zimą. Szczególnie polecam ozdobną odmianę Robustum, u której młode pędy sprawiąją wrażenie pólprzezroczystosći i są grubsze niż u czystego gatunku. Roślina jest tolerancyjna i udaje się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w pólcieniu. Można ją uprawiać w oczku wodnym na głębokosći do około 10-20 cm ale równie dobrze na wilgotnej rabacie. Zaleca sie aby podłoże było kwaśne. Rośliny w sprzyjących warunkach mogą się szybko rozrastać, rożmnażamy je przez podział kęp. Gatunek zimotrwały bardzo odporny na szkodniki i choroby. Nie wymaga wiele pielegnacji, która ogranicza się do okresowego wycinania usychających starych pędów. Ciekawostką jest to że niegdyś pędy były używane do czyszczenia garnków (zawierają duże ilości krzemionki). Obecnie roślina jest używana w lecznictwie i przemyśle kosmetycznym.

Skrzyp zimowy, Skrzyp zimowy Robustum - zamów sadzonki on line.


Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-11-2003  Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 36253   Wizyt na stronie:    On line: 19