Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz Prażmowski Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz Prażmowski

Przeczytałem kilka opisów moczarki kanadyjskiej i w każdym z nich byłem straszony, aby nie wprowadzać jej do oczka, bo wtedy katastrofa gotowa. Moczarka zarośnie cały zbiornik i nie da się jej wyplenić. Moje zdanie w tej kwestii jest nieco odmienne. Wielokrotnie miałem w oczku moczarkę, która jakimś cudem nigdy nie chciała się nazbyt rozrastać, za to potrafiła w czasie zimy zmarnieć tak, że wiosną musiałem sadzić nowe egzemplarze. Myślę, że informacje o ekspansywności tej rośliny są bezmyślnie przepisywane ze starszych źródeł, kiedy to moczarka rzeczywiście spowodowała przejściową katastrofę ekologiczną. Roślina owa dostała się do Europy w 1836 roku i jak wiele innych roślin w nowym środowisku zaczęła się masowo rozrastać. Zarastała nawet cieki wodne służące do żeglugi przez co była naprawdę uciążliwa. Choć obecnie moczarka jako składnik ekosystemów wodnych znajduje się w równowadze z pozostałymi ich składnikami, informacje o jej ekspansywności są wciąż powielane.
Moczarki są roślinami dwupiennymi, przy czym w naszym kraju występują tylko okazy żeńskie. Zdarza się, że czasem zakwitają drobnymi purporowozielonymi kwiatami na powierzchni wody (latem). Jednak z powodu braku okazów męskich moczarki nie zawiązują nasion. Tak więc, w Polsce moczarka rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie. Pędy tej rośliny rozgałęziają się w węzłach i mogą podobno dorastać do 3 metrów. Ja jednak widziałem najwyżej metrowe. Osadzone na pędach liście ułożone po 3 w okółku, są wywinięte i zaostrzone. Każdy okółek jest obrócony w stosunku do poprzedniego o 60 stopni, przez co oglądając pęd widzimy 6 rzędów liści. Z pędów wypuszczane są stosunkowo grube korzenie, które służą roślinie tylko do zakotwiczenia się w podłożu. Substancję odżywcze pobierane są przez liście. Jest to ważne podczas walki z glonami, z którymi moczarka konkuruje o rozpuszczone w wodzie związki azotu. Moczarki w wyniku fotosyntezy produkują duże ilości tlenu co jest bardzo korzystne dla zbiorników (szczególnie tych, w których brak jest stałego przepływu wody).
W oczku wodnym moczarkę można uprawiać na głębokości od 10 cm do około 1 metra, przy czym według mnie najlepiej się prezentuje posadzona na głębokości między 30 a 50 cm. Powinno się ją sadzić w płaskich (płytkich) pojemnikach. Posadzona bezpośrednio w gruncie ukorzenia się coraz to dalej i może zarosnąć sporą powierzchnię dna. Ponieważ pokarm moczarka pobiera za pomocą liści dobrze jest ją posadzić w jałowym podłożu (piasek lub żwirek). Sadzone rośliny nie muszą posiadać korzeni. Wystarczy odłamać kawałki pędów i wetknąć ich pęczki w podłoże - szybko się ukorzenią. Moczarka kanadyjska jak i inne rośliny podwodne może porastać glonami. Często też ulega zamuleniu, jednak w krystalicznej wodzie nawet wówczas wygląda dość atrakcyjnie. Muł zbierający się na liściach łatwo usunąć poruszając rośliną. Moczarkę w środowisku naturalnym znajdziemy bez problemu. Jest to roślina bardzo pospolita. Liście moczarki zamierają na zimę, zaś zimuje ona w postaci pączków uśpionych w mule dennym.

Moczarka kanadyjska - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 637   Wizyt na stronie:    On line: 1