Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Wywłócznik brazylijski (Myriophyllum aquaticum)

Wywłócznik brazlijski zawsze wystawia końcówki pędów nad wodą.
fot. Arkadiusz Prażmowski Wywłócznik brazilijski- zbliżenie na część nadwodną
fot. Arkadiusz Prażmowski

Wywłócznik brazylijski pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Dawniej używano będącej obecnie synonimem nazwy Myriophyllum brasiliense, aktualne łacińska nazwa to Myriophyllum aquaticum. Roślina należy do rodziny wodnikowatych, jest rozdzielnopłciowa, dwupienna. Na długich łodygach (nawet ponad metr) wyrastają liście w okółkach po 4-6. Łodygi przyrastają bardzo szybko, mogą się rozgałęziać. Końcówki pędów mające 10-20 cm zawsze wyrastają nad wodę. Wygląda to bardzo atrakcyjnie. Do uprawy w oczkach wodnych nadają się okazy żeńskie. Egzemplarze męskie źle rosną jako rośliny nadwodne, preferują zanurzenie i dlatego są uprawiane w akwariach (oferuje się je zwykle jako inny gatunek, pod nazwą M. elatinodes choć to Myriophyllum aquaticum). Wywłócznik brazylijski jest bardzo często oferowany w sprzedaży i nie powinno być problemów z jego zakupem.

Wywłócznik ten lubi stanowiska słoneczne i w odróżnieniu od pokrewnych gatunków żyźniejsze podłoże. Co do parametrów wody jest dość tolerancyjny i dobrze się udaje przy pH 5-7,5. Głębokość sadzenia to 10-100 cm lecz najlepiej udaje się sadzony na głębokości 20-50 cm. Gatunek sprawdza się doskonale w oczkach o każdej wielości. Jeśli chodzi walory dekoracyjne to bije na głowę swoich "pobratymców" jednak ma też swoje wady. Ponieważ liście podwodne ułożone są dość rzadko i szybko zamierają przydatność wywłócznika brazylijskiego jako rośliny oczyszczającej i natleniającej jest dużo mniejsza niż krajowych gatunków. Rośliny bardzo łatwo rozmnożyć przez obcinanie i ukorzenianie końcówek pędów. Często korzenie pojawiają się na podwodnych częściach łodygi samoistnie. Gatunek ten pochodzi z cieplejszych rejonów i mogą się pojawić problemy z przezimowaniem. Rośliny wytrzymują temperaturę około 5 °C, więc na okres zimowy warto przestawić pojemniki z wywłócznikiem na niższą półkę, gdyż im głębiej tym temperatura jest wyższa. W srogie zimy może wymarzać. Możliwe jest zimowanie w mieszkaniu, w akwarium - idealna temperatura zimą to 18 °C.

Wywłócznik - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 1210   Wizyt na stronie:    On line: 7