Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Rdestnica (Potamogeton)

W naszym kraju występuje około 20 gatunków z rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). Do najpopularniejszych należą: Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus), Rdestnica przeszyta (Potamogeton perfoliatus) i Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens). Rośliny z tej grupy trudno spotkać w sprzedaży, rzadko widuje je także w oczkach, które oglądałem. A szkoda, bo naprawdę warto posadzić rdestnicę w swoim stawiku.

Rdestnica przeszyta (Potamogeton perfoliatus)
fot. Arkadiusz Prażmowski Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz Prażmowski

Rdestnica połyskująca to moja ulubiona roślina podwodna. Z pośród innych roślin podwodnych wyróżniają ją jej stosunkowo duże liście dorastające do 10 cm. Są one ciemnozielone, półprzezroczyste i lekko pofalowane z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Liście są osadzone naprzemianlegle na łodydze, której długość może dochodzić nawet do 2 metrów. Jednak w moim oczku nie osiągają nawet metra. Cała roślina przypomina morskie wodorosty. Ma to swoje uzasadnienie- większość morskich wodorostów należy także do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae). Rdestnica przeszyta wyglądem przypomina rdestnicę połyskującą, ma jednak krótsze liście oraz wyraźniejsze unerwienie.

Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus)
charakterystyczne lancetowate liście
z mocno pofalowanym brzegiem
fot. Arkadiusz Prażmowski Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus)
fot. Arkadiusz Prażmowski Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz Prażmowski

Rdestnicę kędzierzawą (Potamogeton crispus) od poprzednich gatunków wyróżniają wąskie, lancetowate liście z mocno pofalowanym brzegiem. Rdestnicę często można spotkać w polskich stawach oraz rzekach. Wykopując rośliny postarajmy się wyrwać jak największą część podziemnego kłącza. Kłącze takie najlepiej posadzić w pojemniku (wystarczy plastikowa doniczka), w mieszance piasku i gliny. Oczywiście wierzchnią warstwę powinien stanowić dobrze przepłukany piasek przykryty żwirem. Można spróbować także uprawy hydroponicznej w samym żwirku (związki odżywcze pobierane są przez liście). Roślina rozrasta się dość szybko jednak uprawiana w pojemniku nie zagraża nam swą ekspansją. W ciągu 2-3 lat wypełnia całkowicie pojemnik o średnicy 30 cm. Rdestnice powinny być sadzone na głębokości od 30 cm do 1 m, przy czym najrozsądniejsza wydaje się głębokość około 50 cm. Gdy pędy dorosną do powierzchni wody rozkładają się na boki. Na początku lata rośliny zakwitają wystawiając ponad wodę swoje zielonobrązowe kłosowe kwiatostany. Przypominają one małe kolby i są dość ciekawe, jednak z pewnością nie piękne. Zimą pędy całkowicie zamierają, zaś roślina zimuje w postaci kłącza. Rdestnice są całkowicie mrozoodporne i nawet gdy woda w oczku zamarznie do dna, już wczesną wiosną kiełkują młode pędy. Są one dużą konkurencją dla glonów ponieważ tworząc dużą masę potrzebują sporych ilości substancji odżywczych, których dla glonów może już nie starczyć. Ważną funkcją jaką pełni rdestnica w naszym stawie jest także obfite natlenianie wody.
Roślinę rozmnażamy przez podział, najlepiej wczesną wiosną. Rdestnica często wygląda jak zakurzona, może to być spowodowane wydzielaniem węglanu wapnia jako produktu ubocznego fotosyntezy. Osad taki powinno się co jakiś czas strzepać przez energiczne poruszanie całą rośliną. Jeśli tego nie uczynimy liście pokryją się cienką, twardą skorupką, którą usunąć już trudniej.

Rdestnica połyskująca - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 145018   Wizyt na stronie:    On line: 7