Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Wywłócznik (Myriophyllum sp.)

Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum)
fot. Arkadiusz Prażmowski Wywłócznik okółkowy
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz Prażmowski Wywłócznik kłosowy- kwiatostan
fot. Arkadiusz Prażmowski

Łacińska nazwa "myriophyllum" = o wielu liściach, oddaje to sedno sprawy. Wywłócznik posiada bowiem gęste pierzaste liście, tworzące "puszyste" podwodne zarośla. Kępy wywłócznika są doskonałym schronieniem dla narybku, oraz drobnych organizmów zooplanktonowych. Dorosłe ryby bardzo chętnie wybierają miejsca porośnięte tą rośliną, jako tarliska. Jeśli więc chcielibyśmy rozmnażać ryby nie możemy zapomnieć o wywłóczniku w naszym stawie. Inną zaletą wywłóczników jest obfite natlenianie wody.

W naszym kraju wywłóczniki są bardzo pospolite i znajdziemy je bez trudu w większości zbiorników wodnych. Najpowszechniej występuje wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum), a rozpoznamy go po kłosowych kwiatostanach z różowymi kwiatami, które od maja do sierpnia wyrastają ponad powierzchnię wody (zdjęcie). W fachowej literaturze gdy mamy do czynienia z niezbyt ładnymi kwiatami często spotykam opis - kwiaty bez znaczenia. Dla mnie kwiaty wywłócznika kłosowego mają jednak znaczenie. Są ni mniej, ni więcej okropne i bardzo szpecą roślinę. Polecam usuwać tworzące się kwiatostany gdy tylko je zauważymy. Oczywiście ma to sens tylko w przypadku niedużych kęp rośliny, położonych w łatwo dostępnym miejscu. Inne cechy charakterystyczne wywłócznika kłosowego to ilość liści w okółku wynosząca 4, oraz łodyga, która się rozgałęzia. Łodygi mogą dorastać do dwóch metrów (w oczku zwykle nie przekraczają metra). Młode liście położone na końcach łodyg, często mają zabarwienie czerwone co wygląda ciekawie. Gatunek ten jest cieniolubny i w takich warunkach należy go sadzić w stawie. Rośliny mające zbyt wiele światła często porastają glonami. Wywłócznik kłosowy nie wytwarza turionów.

Wywłócznik okółkowy wyrastający ponad wodę.
fot. Arkadiusz Prażmowski Turiony wytwarzane przez wywłócznik okółkowy
fot. Arkadiusz Prażmowski pąk zimowy czyli turion- wywłócznik okółkowy
fot. Arkadiusz Prażmowski

Innym gatunkiem jest bardziej atrakcyjny wywłócznik okołkowy (Myriophyllum verticillatum). Liście występują u niego w okółkach po 5-6 co sprawia, że jest bardziej puszysty od gatunku opisanego powyżej. Wywłócznik okółkowy posiada nie rozgałęzioną łodygę, oraz zielonobiałe kwiaty pojawiające się w czerwcu i lipcu. Kwiaty osadzone są w kątach przypominających liście przysadek. W. okółkowy często wyrasta ponad wodę, liście są wówczas mniej pierzaste i przypominają mi nieco okrężnicę bagienną (zdjęcie powyżej). Na zimę rośliny wydają tzw. turiony czyli pąki przetrwalne, które odrywają się od rośliny macierzystej (zdjęcia powyżej). Gatunek ten można spotkać w sprzedaży, jak i w środowisku naturalnym.

W Polsce występuje także preferujący miękką wodę wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum). Jest to gatunek rzadki i charakteryzują go żółtawe kwiaty oraz łodyga dorastajaca maksymalnie do 1 metra.

Pielęgnacja w oczku wodnym

Wywłócznik (Myriophyllum)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz PrażmowskiWywłóczniki rozmnaża się bardzo łatwo (praktycznie przez cały sezon), wystarczy odłamać kawałki łodyg o długości 10-30 cm i wetknąć je w podłoże - szybko się ukorzenią. Podłożem dla wywłócznika może być piasek z niewielką ilością gliny (1:5) lub sam piasek albo żwirek. Rośliny chyba najlepiej sadzić w pojemnikach (nie muszą być głębokie), które umieszczamy na głębokości 20-60 cm.
Choć wywłóczniki uznawane są jako mrozoodporne rośliny zimozielone, to można je zimą stracić. Ta część rośliny, która znajdzie się w lodzie jest bezpowrotnie stracona. Jeśli lód skuje bryłę korzeniową całą roślina zginie, dlatego na zimę warto przestawić pojemniki z wywłócznikiem na niższą półkę w stawie. Można też zimować rośliny w wannie, czy innym oświetlonym, nie ogrzewanym zbiorniku wraz z rybami. Wówczas rośliny będą wyciągnięte i mało puszyste, dlatego wiosną dobrze je przyciąć. Wywłócznik przeniesiony z piwnicy na ostre słońce może ulec poparzeniu i początkowo trzeba go ocieniać.
Łodygi wywłócznika są bardzo kruche i często się łamią. Można je wyławiać, lub traktować jako rośliny pływające, albo też wykonać z nich nowe sadzonki. Jeśli pędy są zamulone, lub porośnięte glonami wyglądają niezbyt pięknie i należy je przyciąć. W sklepach akwarystycznych można spotkać też tropikalne odmiany wywłóczników - nie nadają się one do uprawy w ogrodowym stawie.

Wywłócznik - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 144970   Wizyt na stronie:    On line: 4