Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
fot. Arkadiusz Prażmowski Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
fot. Arkadiusz Prażmowski Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
fot. Arkadiusz Prażmowski

Rogatek sztywny jest rośliną pływającą, zaś jego opis znalazł się wśród roślin podwodnych dlatego, że jest równocześnie rośliną podwodną, można by nawet rzec, prawdziwie podwodną. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków, żadna część rogatka nigdy nie wyrasta ponad poziom wody. Nawet kwiaty pojawiają się pod wodą, co jest dość niezwykłe.
Rogatek sztywny występuje na obszarze całej kuli ziemskiej, nie brakuje go też w Polsce gdzie jest rośliną dość pospolitą.  Swobodnie unoszące się w pobliżu powierzchni wody pędy rogatka, silnie się rozgałęziają dorastając do 0.5 - 0.8 metra.  Liście są ciemnozielone, pojedynczo lub podwójnie widlastosieczne i jak wskazuje nazwa rośliny sztywne. Rogatek jest o wiele sztywniejszy od wiotkich wywłóczników, a mimo to liście są kruche i łamliwe. Jeśli roślina ma wystarczającą ilość światła od lipca do września w kątach liści pojawiają się na niej rozdzielnopłciowe kwiaty. Jako, że rogatek jest rośliną jednopienną kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się na jednej roślinie, są niepozorne (szczególnie męskie). U zapylonych pod wodą kwiatów (zjawisko to zwiemy hydrogamią) pojawia się owoc w postaci malutkiego orzeszka. Tak jak u wielu roślin podwodnych rogatki mają duże znaczenie przy natlenianiu wody. Chociaż rogatek nie wytwarzają korzeni to czasem może się zakotwić, wytwarzając tzw. ryzoidy zwane też chwytnikami. Są to specjalnie przystosowane białawe pędy, mogące wnikać w podłoże.
Z uprawą rogatka w oczku wodnym w zasadzie nie ma kłopotów i jedynym problemem mogą być glony (szczególnie nitkowate) porastające rośliny. Rośliny rozmnażamy przez oderwanie kawałka pędu i wrzucenie go do oczka, nie ma nic prostszego. Rogatek lubi stanowiska słoneczne, ale znakomicie się udaje też w zacienieniu. Na zimę rośliny same opuszczają się na dno zbiornika, są częściowo zimozielone lub zamierają by odrodzić się ze śpiących pączków.
W Polsce występuje także rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum). Jest rośliną rzadko spotykaną, charakteryzuje go jasnozielony kolor oraz miękkie potrójnie widlastosieczne liście.

Rogatek sztywny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 145010   Wizyt na stronie:    On line: 4