Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny podwodne


Rośliny podwodne są schronieniem dla wielu zwięrząt
na zdjęciu wywłócznik i para trytonów
fot. Arkadiusz PrażmowskiRośliny podwodne spełniają w oczku wodnym wiele ważnych funkcji i z tego względu w żadnym stawiku nie powinno ich zabraknąć. W prawidłowo pielęgnowanym stawie około 1/3 powierzchni dna powinna być przykryta tymi roślinami. W handlu pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak są bardzo rozpowszechnione w środowisku naturalnym, gdzie bardzo łatwo je pozyskać. W gęstych kępach roślin podwodnych ryby przystępują do tarła. Wśród nich chroni się też narybek i inne drobne zwierzęta wodne będące elementami równowagi biologicznej. Bez schronienia stworzenia te są skazane na zagładę, ponieważ skończą jako rybi posiłek. Ważną cechą roślin z tej grupy jest to, że zaczynają one wegetację stosunkowo wcześnie (zanim rozwiną się pozostałe rośliny) dzięki czemu są konkurentami pokarmowymi glonów, ograniczając ich plagę. Istotne znaczenie dla funkcjonowania oczka ma także natlenianie wody przez te rośliny. Podczas słonecznej pogody często widać pęcherzyki czystego tlenu, które masowo odrywają się od podwodnych liści.


rośliny podwodne o pierzastych liściach, bywają czasem mylone
- różnice miedzy najpopularniejszymy gatunkami.
rys. Arkadiusz Prażmowski

Rośliny podwodne przez wiele osób są krytykowane z uwagi na ich niezbyt piękny wygląd. Faktycznie większość z tych roślin posadzona w nieodpowiednim miejscu łatwo obrasta glonami, lub jest ubrudzona mułem, co wygląda okropnie. Dlatego nie powinno się ich sadzić w miejscu o stałym nurcie (cząsteczki osadzają się wówczas na roślinach). Jeśli rośliny obrastają glonami może to świadczyć o zbyt dużym nasłonecznieniu (przenieśmy je w miejsce częściowo ocienione), lub o braku równowagi w naszym oczku (zbyt dużo związków azotowych w wodzie). Rośliny podwodne mają jeszcze jedną wadę, lecz większość posiadaczy stawów jej nie dostrzeże, chodzi mianowicie o to, że roślinom tym bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie. Poniżej przedstawiam szczegółowe opisy najpopularniejszych gatunków. Po wybraniu gatunku opis pojawi się poniżej.

Mech zdrojek (Fontinalis antipyretica)

Mech zdrojek (Fontinalis antipyretica)
(roślina w całości zanurzona pod wodą)
fot. Arkadiusz PrażmowskiZdrojek występuje w Polsce dość powszechnie, ale czasami trzeba się trochę natrudzić zanim go znajdziemy. Lubi wody czyste (zarówno rzeki jak i stawy), gdzie rośnie na dnie przyrośnięty do kamieni lub korzeni. Lepiej się udaje w wodzie miękkiej. Zwykle widuję go w miejscach ocienionych. W takim miejscu należy też go umiejscowić w naszym stawie. Rosnąc w pełnym słońcu ma tendencję do obrastania glonami. Mchy łatwo się także zamulają, szczególnie gdy rosną w płynącym strumieniu lub w pobliżu kaskady.
Jeśli nie uda nam się znaleźć lub zakupić kępek mchu przyrośniętych do kamieni powinniśmy uczynić to sami, okręcając go żyłką. Tak przygotowane elementy układamy na dnie na głębokości do 0.5 m. Pędy mchu są wielokrotnie rozgałęzione i mogą osiągać długość do kilkudziesięciu cm (w wodzie bieżącej), w oczku zazwyczaj o wiele mniej. Cienkie łodygi pokryte są ułożonymi ściśle w trzech rzędach ciemnozielonymi liśćmi. Liście są jajowato wydłużone, zimozielone i mają około 3 mm długości. W całości roślina przypomina nieco zminiaturyzowaną moczarkę kanadyjską. Mech nie wytwarza korzeni ani kwiatów. Rozmnażamy go przez podział większych kępek. W kępach zdrojka chętnie przystępują do tarła ryby.

Strona główna  Index roślin    do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  25-07-2003   Ostatnio aktualizowano: 27-3-2009   Odsłon w serwisie: 144976   Wizyt na stronie:    On line: 6