Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica)


Żabieniec w naszym kraju jest rośliną bardzo pospolitą. Znajdziemy go na brzegach stawów, jezior, rzek i rowów, a także na bagnach i wszelkich podmokłych terenach. Z jego nabyciem w sklepie także nie będzie problemu. Jest w pełni mrozoodporny. Roślina dorasta do 50 cm ponad poziom wody i jej główną atrakcją są soczyście zielone jajowate liście na długich ogonkach. Liście pojawiają się wczesną wiosną, jako jedna z pierwszych roślin w oczku.
Wiele osób zachwyca się także "wspaniałym" kwiatostanem babki wodnej. Dla mnie jest on jednak wyjątkowo nieudarzony i uważam, że w tym przypadku natura się nie popisała. Kwiatostan ów osiąga do 1,5 metra wysokości i jest wielokrotnie piętrowo rozgałęziony (w kształcie choinki). Na długich szypułkach pojawiają się bardzo drobne białe lub różowe kwiaty o trzech płatkach. Kwiaty wielości mrówki na olbrzymim kwiatostanie są ledwie widoczne (jest ich niewiele) i dlatego kwitnąca roślina wygląda wyjątkowo nieudacznie. Żabieniec wypuszcza kolejne kwiatostany przez całe lato. Gdy tylko je zauważę, natychmiast usuwam, ponieważ jak wspomniałem wyżej uważam, że szpecą roślinę. Sympatycy kwiatów babki wodnej powinni usuwać kwiatostany zaraz po przekwitnięciu, jako że żabieniec masowo się rozsiewa. Na przełomie lipca i sierpnia liście stopniowo bledną i żółkną, ich końcówki zaczynają brązowieć i usychają. Żabieniec przestaje być piękny. Aby nie psuł widoku naszego stawu i wody w nim uschnięte liście powinno się usuwać. Na jesieni powinno się wyciąć wszystkie obumarłe liście.
Babkę wodną powinno się sadzić na stanowisku nasłonecznionym, na głębokości 5-30 cm. Rośliny posadzone głębiej są nieco mniej ekspansywne. Kępy żabieńca rozrastają się na boki, trzeba więc je dzielić co dwa, trzy lata. W moim stawie babka wodna rośnie od kilku lat, i choć zbytnio na nią nie narzekam, obecnie planuję jej wymianę na lepszy model (inny gatunek rośliny nabrzeżnej).

Żabieniec babka wodna - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 784   Wizyt na stronie:    On line: 2