Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)

 

Sadziec konopiasty to pospolity europejski gatunek. Występuje także w północnej Afryce oraz Azji. Należy do rodziny astrowatych (złożonych).Spotkać go można na brzegach wód i na wilgotnych łąkach. Literatura podaje że jego wysokość to 100-150 cm, jednak w odpowiednich warunkach sadziec może osiągnąć nawet ponad 2 metry wysokości. Bylina ta posiada grube kłącze i prosto wzniesioną , górą owłosioną łodygę, która może się rozgałęziać. Naprzeciwległe grubo piłkowane liście są dłoniasto trójdzielne o długości dochodzącej do około 15 cm. Na szczytach pędów roślina wydaje baldachokształtne kwiatostany. Kwiaty są różowe i mogą przypominać rozchodnik okazały. Okres kwitnięcia przypada na miesiące od czerwca do września. Po jego zakończeniu roślinę zdobią puszyste nasiona, które są roznoszone przez wiatr. Sadziec jest rośliną trującą, a jednocześnie leczniczą.

Sadziec konopiasty nie jest rośliną często uprawianą w ogrodach wodnych. Do jego zalet zaliczyć można długi i późny okres kwitnięcia (podczas gdy inne gatunki już przekwitły), oraz miododajność. Kępa sadźca potrafi zwabić duże ilości motyli, zapewniając im solidną porcję nektaru. Sadziec raczej nie nadaje się do malutkich oczek wodnych, polecić go można raczej do większych naturalistycznych stawów. Roślina nie należy do moich faworytów, choć można znaleźć także jej zwolenników. Rośliny lubią stanowiska wilgotne, ale tolerują okresowe przesuszenia. Powinny być uprawiane w strefie błotnej. Gleba nie musi być żyzna. Stanowisko słoneczne. Rośliny można rozmnażać przez wysiew nasion zaraz po zbiorze lub siew wiosenny po uprzedniej stratyfikacji.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 5950   Wizyt na stronie:    On line: 3