Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagienne



wybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Marek szerokolistny (Sium latifolium)

Jest to rodzima bylina kłączowa z rozłogami. Należy do rodziny Baldaszkowatych. W naturze występuje dość powszechnie, rosnąć głównie na brzegu kanałów, rowów melioracyjnych, starorzeczy czy zbiorników eutroficznych. Wraz z kwiatostanem osiąga wysokość 0,3- 1,3 m. Pojedynczo pierzaste liście składają się z 4-10 par listków. Listki dorastają do 5 cm zaś cały liśc do 40 cm długości.Baldachy z białymi kwiatami ukazują sie w okresie czerwiec -sierpień.



Marek szerokolistny można polecić raczej do naturalistycznych oczek wodnych. Sadzimy go na głębokości 0-10 cm. Dobrze rośnie w cieniu. Najładniej prezentuje się jesienią, podczas gdy inne rośliny zasychaja on dosłownie tryska żywą zielenią. Jest to gatunek bardzo ekspansywny, silnie sie rozrastajacy. Pielęgnacja rośliny polega na częstym usuwaniu rozłogów (co najmniej raz w roku pod koniec sezonu). Nowe rosliny uzyskujemy przez ukorzenianie młodych roślin na rozłogach. Kwiatostany zwykle się usuwa gdyż nie są nazbyt dekoracyjne. Roślina częściowo zimozielona.

Marek szerokolistny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 784   Wizyt na stronie:    On line: 2