Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)


Tojeść kropkowana pochodzi z południowo wschodniej Europy. Obecnie choć występuje nielicznie, stała się ona naszym rodzimym gatunkiem. Ilość i wielkość jest stanowisk szybko wzrasta. Jest to tzw. gatunek zbiegły z ogrodów.
Z zakupem tej rośliny nie powinno być problemu, choć częściej jest oferowana jako bylina rabatowa, niż jako roślina wodna. Warto zwrócić także uwagę na białoobrzeżoną odmianę "Variegata".

Roślina ta należy do rodziny pierwiosnkowatych. Zwykle osiąga wysokość około 60 cm, lecz w żyznym i wilgotnym podłożu może nawet przekroczyć metr. Charakterystyczną cechą tojeści kropkowanej są ciemne drobne kropeczki, oraz włoski występujące na spodniej stronie liści. Tojeść warta jest uwagi ze względu na długi okres kwitnienia. Kwiaty wielkości około 2cm wyrastają po kilka w kątach liści na górnej części łodygi. Złotożółte, delikatnie pachnące, ulistnione grona kwiatów zdobią ją od czerwca do sierpnia, zaś pojedyncze kwiaty widywałem nawet w listopadzie.

Ziemia do uprawy tojeści kropkowanej nie powinna być zbyt mokra. Roślina lepiej czuje się w miejscach o umiarkowanej wilgotności. Lubi gleby żyzne, ilaste lub gliniaste. Często lepiej posadzić ją na rabacie obok oczka wodnego niż w stale zalanej stefie błotnej. Rośliny rosną równie dobrze na pełnym słońcu i w miejscach zacienionych. Duże kępy kwitnącej tojeści najlepiej prezentują się obok roślin kwitnących na niebiesko np. przy pontederi, która kwitnie w tym samym okresie. Pielęgnacja rośliny sprowadza się do usuwania zaschniętych pędów późną jesienią. Gatunek ten jest długowieczny, oraz wykazuje pełną mrozoodporność. Można go polecić do większości oczek wodnych, lub ich otoczenia. Tojeść kropkowaną rozmnażamy przez podział większych kęp na wiosnę lub jesienią. Jest to roślina dość ekspansywna i rozrasta się stosunkowo szybko.
Tojeść kropkowana Variegata - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 6006   Wizyt na stronie:    On line: 3