Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Podbiał pospolity (Tussilago farfara)

 

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) jest bardzo odpornym rodzimym gatunkiem wieloletnim. Dorasta do około 30 cm , choć w sprzyjająacych wrunkach może być wyższy. Główną ozdobą podbiału są jego duże sercowate, ząbkowane liście na długich ogonkach. Liście pojawiają się dopiero w kwietniu/maju pod koniec kwitnięcia. Mają one wyraźne czerwone żyłkowanie, zaś od spodu pokryte są srebrzystym meszkiem. Podbiał wydaje także żółte kwiaty, które przy sprzyjającej pogodzie pojawiają się już w lutym (zanim wyrosną liście) i mogą kwitnąć do maja. Pędy kwiatowe osiągają około 30 cm wysokości i pokryte są łuskowatymi czerwonawymi liśćmi. Żółte, pojedyncze, koszyczkowe kwiaty są w budowie podobne do dobrze znanego wszystkim mniszka lekarskeigo. Pąki kwiatowe zawiązują się już na jesieni poprzednigo roku wyrastając z pełzajacego kłacza i są dobrze wodoczne. W różnych częściach naszego kraju gatunek ten jest różnie nazywany, najczęściej spotykane nazwy to: końskie kopyto, ośla stopa, białkuch, boże liczko, kniat, białodrzew a nawet kaczyniec i grzybień.

Niewiele jest roślin przeznaczonych do oczka wodnego o tak dużych liściach, dlatego warto pomyśleć o tej roślinie przy nasadzeniach. Dobrze się udaje w strefie błotnej, ale może też rosnąc na suchych stanowiskach żwirowych czy gliniastych. Bardzo dobrze znosi długotrwałe przesuszenie gdyż w środowisku naturalnym najczęściej porasta obszary okresowo zalewane. Roślina nie jest nadmierne ekspansywna i nadaje się do oczek wodnych każdej wielkośći. Może też być użyta do maskowania brzegów. Zarówno liście jak i kwiaty mogą służyć do sporządzania nalewek i herbatek o działaniu zdrowotnym na układ oddechowy, moczowy i pokarmowy.

Podbiał pospolity - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 786   Wizyt na stronie:    On line: 2