Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara)

 

Psianka słodkogórz w literaturze określana jest jako półpnącze lub półkrzew. Posiada rozgałęzione płożące kłącze z którego wyrastają kanciaste, rozgałęziające się łodygi. Osiągają one długość do 2 metrów i są u dołu zdrewniałe, górą zaś zielne. Jeśli roślina ma oparcie zachowuje się jak pnącze. Najczęściej wspina się po wysokich roślinach przybrzeżnych np. po pałkach, trzcinach, wierzbach. Gdy nie znajduje oparcia łodygi pokładają się i płożą. W węzłach ukorzeniają się i wypuszczają kolejne łodygi. Liście psianki są z rzadka owłosione, mają postać podługowato jajowatą, zaostrzoną. Mogą mieć postać trójsieczną, lub trójdzielną, lecz najczęściej po obu stronach liścia występują dwa uszka. Kolor liści jest zwykle ciemnozielony, ale na nasłonecznionych stanowiskach mogą one przybierać barwę prawie czarną.

Bardzo ciekawe są kwiaty psianki, które pojawiają się bardzo długo (od czerwca do września). Mają one fioletowe płatki i pomarańczowo żółte pręciki, co daje dobre zestawienie kolorystyczne i wygląda atrakcyjnie. Kwiaty są wprawdzie nieduże, ale na szczytowych i bocznych baldachogronach jest ich dużo. Bardzo ładnie prezentują się także owoce psianki mające wielkość około 1 cm. Jagody początkowo są one zielone lecz z czasem czerwienieją. Zdobią one rośliny także jesienią. Zazwyczaj na jednej roślinie występują jednocześnie kwiaty i owoce. Psianka jest gatunkiem rodzimym. Można ją spotkać w zaroślach na brzegach wód, olsach i łozowiskach.

Psianki są atrakcyjne zarówno z uwagi na kwiaty jak i owoce. Wyselekcjonowano także ciekawą odmianę o charakterystycznie biało obrzeżonych liściach- "Variegata". Osiąga ona podobne rozmiary jak czysty gatunek i jest bezproblemowa. Jeśli chcemy aby rośliny pięły się trzeba im zapewnić podpory (drabinki, paliki czy siatki). Rośliny lubią podłoże raczej żyzne, choć udaje się także w uprawie bez podłoża. Lubią one stanowiska zacienione, lecz mogą rosnąć także na słońcu. Psiankę słodkogórz można rozmnażać przez odcinanie ukorzenionych części pokładających się łodyg, lub przez sadzonki zielne na początku lata. Uwaga psianka jest rośliną trującą należy więc zadbać aby dzieci nie miały dostępu do atrakcyjnie wyglądających owoców.

Psianka słodkogórz, Psianka słodkogórz Variegata - zamów sadzonki on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 239290   Wizyt na stronie:    On line: 19