Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora)

  

Tojeść bukietowa jest naszym rodzimym gatunkiem. Nie jest rośliną zbyt pospolitą, ale można na nią natrafić na torfowiskach niskich i przejściowych. Występuje także nad brzegami cieków i innych zbiorników jeśli ma dogodne podłoże (muliste lub torfowe). Zwykle rośliny rosną pojedynczo lub w małych grupkach.
Ten gatunek tojeści charakteryzuje prosto wniesiona, sztywna łodyga osiągająca wysokość 50-80 cm. Dołem jest ona naga, zaś górą pajęczynowato owłosiona. Łodygi przybierają często czerwony kolor co atrakcyjnie wygląda. Lancetowate liście mają długość kilku centymetrów. W okresie czerwiec - sierpień tojeść wydaje bukieciki żółtych kwiatów. Wyrastają one w środkowej części łodygi z kątów liści w postaci gron o długości do 3 cm. Kwiaty są drobne, lecz ich duża ilość i skupienie daje ciekawy efekt. Roślina rozrasta się za pomocą długiego pełzającego kłącza. Wytwarza także nasiona oraz pąki przetrwalne (w kątach liści).

Gatunek ten nie jest zbyt popularny, choć prezentuje się ciekawie w każdej wielkości oczku wodnym. Najatrakcyjniej wygląda w okresie gdy kwitnie, lecz także po przekwitnięciu sztywne łodygi mają całkiem ładny wygląd. Roślina jest bardzo odporna na choroby i mróz, dzięki czemu wygląda zdrowo przez cały sezon. Tojeść bukietową najlepiej sadzić w torfowym podłożu z dodatkiem gliny i piasku. Preferowane zanurzenie podstawy rośliny to 5-10 cm. Stanowisko lekko ocienione jest najkorzystniejsze. Najlepszy efekt uzyskamy sadząc kilka roślin w grupie.

Tojeść bukietowa - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 5502   Wizyt na stronie:    On line: 3