Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides, Myosotis palustris)

 

W odróżnieniu od dobrze nam znanych niezapominajek ta roślina jest byliną. Nie kwitnie wprawdzie tak obficie jak jej dwuletni odpowiednik, ale za to o wiele dłużej. Jej jaskrawo-niebieskie kwiaty zaczynają się pojawiać pod koniec maja, (wtedy niezapominajka wygląda najładniej) i kwitną aż do mrozów. Jesienią kwitnie o wiele skromniej. Gdy pierwsze kwitnienie się zakończy dobrze jest przyciąć nieładne pędy (zostawiając dolne odnogi), a roślina zacznie wydawać nowe kwitnące łodygi.

Niezapominajka wodna jest dość powszechną rodzimą rośliną i można ją znaleźć w Polsce w środowisku naturalnym. Istnieje też wiele odmian hodowlanych: o różowych kwiatach "Pinkie" ; o liściach biało obrzeżonych "Variegata" i szczególnie atrakcyjna ze względu na duże kwiaty "Mermaid". Niezapominajka jest w pełni mrozoodporna. Młode rośliny najlepiej sadzić wiosną lub jesienią bezpośrednio do gruntu w strefie nabrzeżnej na głębokości nie przekraczającej 5 cm. Znosi stanowiska zacienione. Jej łodygi potrafią przyrosnąć do kilkudziesięciu cm w ciągu sezonu. Gdy są już dość długie pokładają się i wypuszczają korzenie. W ten sposób roślina rozrasta się dość szybko i dlatego raczej nie nadaje się do małych zbiorników. Nie ciekawie wygląda też rosnąc w pojemniku z którego "ucieka". W przypadku problemów z mączniakiem, który atakuje ją rzadziej od ogrodowego odpowiednika opryskujemy Bioseptem. Na zimę należy wyciąć obumarłe pędy.

Niezapominajka wodna, Niezapominajka wodna Variegata - zamów sadzonki on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 166529   Wizyt na stronie:    On line: 2