Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagienne



wybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre syn. Potentilla palustris)

 

Siedmiopalecznik błotny nazywany także pięciornikiem błotnym to kolejny krajowy gatunek. Należy do rodziny różowatych (Roseaceae). Nie jest rośliną występującą powszechnie, ale jak już go spotkamy będzie to zazwyczaj bardzo duże skupienie. Występuje najczęściej na torfowiskach przejściowych lub obrzeżach torfowisk wysokich, oraz na kwaśnych torfowiskach niskich. Gatunek ten jest byliną, choć bywa określany także jako półkrzew. Posiada bardzo długie pełzające kłącze (nawet do paru metrów), które ukorzenia się w węzłach. Wyrastają z niego pędy płonne i kwiatonośne. Podnoszące się łodygi mogą dorastać nawet do około 80 cm wysokości, jednak zwykle nie osiągają nawet pół tej wielkości. Kolor owłosionych łodyg jest często czerwony co dodaje roślinie uroku. Bardzo dekoracyjne są też dłoniasto złożone liście składające się z pięciu lub siedmiu listków (górne mają tylko 3 listki). Są one ostro piłkowane, wierzchem ciemnozielone i błyszczące od spodu zaś szaro-jasnozielone, owłosione. Listki maja długość 3-7 cm przy szerokości około 1-1,5 cm. Przylistki są zrośnięte z ogonkami liściowymi, które mają długość kilku cm. Siedmiopalecznik kwitnie z końcem wiosny i na początku lata. Luźny baldach składa się z kilku ciemnopurpurowych kwiatów. Mają one po pięć płatków długości 7-10 mm. Po przekwitnięciu płatki nieco bledną, ale utrzymują się do pełnej dojrzałości owocu tworząc po złożeniu jego osłonę. Czerwony owoc zbiorowy składający się z wielu drobnych orzeszków wygląda także ciekawie. Jesienią liście przybierają często ładny czerwony kolor.

Siedmiopalecznik jest bez wątpienia rośliną prezentującą bardzo atrakcyjnie. Najlepiej sadzić go w ogrodzie bagiennym w podłożu wilgotnym lub mokrym. Rośliny sadzone w pojemnikach "uciekają" z nich i z tego powodu powinno się je sadzić luzem dając im większą swobodę w rozrastaniu. Podłoże powinno być kwaśne i niezbyt żyzne. Takie warunki lubi także czermień błotna i bobrek trójlistkowy, które to rośliny można posadzić wraz z siedmiopalecznikiem (zachowują się podobnie). Stanowisko umiarkowanie zacienione lub słoneczne.
Aby rozmnożyć siedmiopalecznik najłatwiej jest odcinać ukorzenione części kłącza. Można także dzielić wiosną i jesienią, lub pozwolić się roślinie rozsiewać. Roślina jest w pełni mrozoodporna i raczej nie ma z nią kłopotów, choć u mnie zdarzało się zamieranie pędów. Pielęgnacja rośliny polega na usuwaniu przekwitniętych, zasychających pędów kwiatowych, poprawia to wygląd rośliny jednak nie jest konieczne. Siedmiopalecznik nie rozrasta się zbyt szybko.

Siedmiopalecznik błotny - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 2741   Wizyt na stronie:    On line: 1