Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)

Krwawnica nigdy nie podobała mi się za bardzo i kojarzyłem ją z polnymi kwiatkami. Prawdopodobnie sam nie posadziłbym jej w moim oczku, a jednak tam rośnie. Skąd się wzięła - nie wiem, być może wraz z innymi roślinami do mojego oczka trafiło jakieś nasionko. Wyrosła w takim miejscu strefy błotnej, że sam lepszego bym nie znalazł - nie zamierzam jej usuwać. Z pewnością dodaje stawikowi naturalności.
Krwawnicę pospolitą poleciłbym raczej do większych ogrodów wodnych o bardziej dzikim i naturalnym charakterze. Roślina ta tworzy wysoką, często wielokrotnie rozgałęzioną łodygę osiągającą maksymalnie około 120 cm wysokości. Na każdym odgałęzieniu wyrasta wysoki smukły kwiatostan obsypany purpurowymi, niedużymi kwiatkami. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi ku górze, tak iż roślina kwitnie praktycznie przez całe lato. Krwawnicę powinno się sadzić w strefie błotnej, lub na rabacie obok oczka (dość dobrze znosi przesuszenie) na stanowisku słonecznym lub nieco zacienionym. Ziemia powinna być dość żyzna (wskazany dodatek kompostu), jednak trzeba zadbać by nie była wypłukiwana do stawu, gdyż zanieczyści wodę. Z krwawnicą w zasadzie nie ma żadnych kłopotów, jest w pełni mrozoodporna, nie zauważyłem też na niej szkodników i chorób. Po przekwitnięciu powinno się obciąć kwiatostany, zaś na zimę całą część nadziemną. Krwawnicę można rozmnożyć przez podział kępy wiosną lub jesienią (co trzy, cztery lata), albo przez jesienny wysiew nasion. Można także ukorzeniać sadzonki tak zielne jak i półzdrewniałe wiosną. Krwawnica występuje w Polsce dość pospolicie, należy jej szukać często nawet kilkanaście metrów od zbiornika wodnego. Lubi też takie tereny jak podmokłe łąki i torfowiska.

Krwawnica pospolita - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 804   Wizyt na stronie:    On line: 4