Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)


Wiązówka błotna jest rodzimym dość pospolitym gatunkiem. Należy do rodziny różowatych. Spotkać ją można nad brzegami stawów i rzek oraz na wszelkich obszarach wilgotnych i bagiennych. Rośliny zależności od warunków osiągają wysokość od 0.5 m do 1.5 m. Wiązówkę charakteryzuje grube kłącze, naga łodyga i ząbkowane 3-5 klapowe liście. Od czerwca do sierpnia roślina wytwarza gęste, baldachogroniaste kwiatostany. Kwiaty są małe (około 0.7 cm), jednak cały kwiatostan wygląda ciekawie. Pręciki dwa razy dłuższe od płatków dodają roślinie puszystości i lekkości. Midodajne biało-żółtawe kwiaty wytwarzają migdałowy zapach. Kwiatostany są trwałe i nadają się na kwiat cięty.
Szkółkarze uzyskali szereg ciekawych odmian tej rośliny.Warto szczególnie polecić odmianę "Aurea" o cytrynowo-żółtych liściach. Tworzy ona widoczny z daleka akcent kolorystyczny, najlepiej zaś wygląda na tle z ciemnozielonych roślin. Inne ciekawe odmiany to pstrolistna "Variegata" oraz "Flore Pleno" o kwaiatach pełnych dodających roślinie puszystości. Odmiana ta jest bardziej zwarta i dorasta tylko do 100 cm. Odmiana "Rosea" wyróżnia sie różowymi kwiatami.

Wiązówka w oczku wodnym nie sprawia kłopotów. Jest rośliną trwałą i w pełni mrozoodporną. Jedynym problemem są pojawiające się czasem mszyce. Czysty gatunek można polecić do większych naturalistycznych stawów. Do mniejszych, wypielęgnowanych oczek lepiej postawić na odmiany.
Wiązówki lubią gleby żyzne, organiczne i wilgotne. Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione.
Rośliny rozmnażamy przez podział wiosną lub jesienią. Można też wysiewać świeżo zebrane nasiona (dotyczy tylko czystego gatunku). Jesienią usuwamy zaschnięte części rośliny.

Wiązówka błotna - zamów sadzonkę on line.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 772   Wizyt na stronie:    On line: 2