Strona główna   Rośliny   Zwierzęta   Technika   Zima   Glony   Oczko   Listy   Linki   Mapa serwisu   Forum   Sklep

Rośliny błotne i bagiennewybierz gatunek - opis ukaże się poniżej lub na osobnej stronie

Powrót do Indeksu roślin

Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum)

Wierzbownica kosmata to pospolity rodzimy gatunek. Należy do rodziny wiesiołkowatych. Znajdziemy go nad brzegami rzek, stawów, oraz na bagnach i w rowach. Jest to dość duża bylina - osiąga wysokość nawet ponad 120 cm.
Nie spotkamy jej raczej w sprzedaży, ale w środowisku naturalnym jest naprawdę pospolita, więc łatwo ją zdobyć.
Bezogonkowe liście rośliny mają kształt podługowatolancetowaty - mogą przypominać liście wierzbowe. Osadzone są naprzeciwlegle, obejmując łodygę. Osiągają długość do 12 cm przy szerokości dochodzącej do 3 cm. Od czerwca do sierpnia roślina wydaje całkiem ładne i duże purpurowe kwiaty (około 2cm). Pojawiają się one na luźnych wiechowatych kwiatostanach.
Osobiście nie jestem zwolennikiem wierzbownicy i polecałbym ją raczej do większych, naturalistycznych założeń. W wypielęgnowanym ogrodzie może wyglądać jak chwast. Roślina jest oczywiście w pełni mrozoodporna i nie stwarza żadnych problemów. Wierzbownice są dość odporne na przesuszenie i nie muszą rosnąć w oczku wodnym. Dobrze się udają na rabacie w pobliżu oczka.

Strona główna  Index roślin    Do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów tylko za zgodą autora strony. Copyright © by AurorA 1998-2012.

Strona powstała:  01-05-2003   Ostatnio aktualizowano: 17-3-2022   Odsłon w serwisie: 5947   Wizyt na stronie:    On line: 3